
Apel Zielonych i ekspertów: czas na wspólny plan transformacji energetycznej dla Polski!
Zieloni i eksperci w dziedzinach energetyki oraz klimatu przedstawiają główne założenia strategii transformacji energetycznej i ochrony klimatu dla Polski.
W dniu rozpoczęcia szczytu klimatycznego w Katowicach przedstawiliśmy stanowisko Partii Zieloni wobec strategii Polityki Energetycznej Polski 2040 oraz zapowiedzieliśmy przedstawienie głównych założeń strategii alternatywnej – odpowiadającej wyzwaniom społecznym, gospodarczym i klimatycznym Polski w XXI wieku.
Zgodnie z tą zapowiedzią w środę, 19. grudnia br. przedstawiliśmy – wspólnie z ekspertami z dziedziny energetyki i klimatu – ramowy program transformacji energetycznej oraz ochrony klimatu. Zaapelowaliśmy też do wszystkich partii politycznych o przyjęcie głównych założeń tego programu w ramach wieloletniej, opartej na konsensusie strategii odejścia od paliw kopalnych.
“Transformacja energetyki jest sprawą absolutnie nieuchronną, z punktu widzenia nie tylko klimatycznego, ale również ekonomicznego. Jeżeli opóźniamy transformację, to przegrywamy ze światem ekonomicznie” – mówił prof. Jan Popczyk – elektroenergetyk, b. prezes PSE, analityk i ekspert energetyki rozproszonej i transformacji gospodarki.
“Apelujemy do liderów i członków wszystkich partii politycznych: przyjmijmy wspólną wizję i plan transformacji energetycznej! Uczyńmy ją wspólnym priorytetem. Nie możemy sobie pozwolić na tracenie bezcennego czasu! Nasz apel wraz z głównymi założeniami, które zdefiniowaliśmy wspólnie z wybitnymi specjalistami w dziedzinie energetyki i klimatu, będzie naszym priorytetem i warunkiem brzegowym w rozmowach koalicyjnych” – powiedziała Małgorzata Tracz, przewodnicząca Partii Zieloni;
“Takie ponadpartyjne porozumienia zawarto w Danii, w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, w Szwecji. Gdyby to się udało w Polsce, przełamalibyśmy bardzo ważny problem: dzisiaj politycy kupują czas, odsuwając rozwiązanie problemu. To jest pułapka” – podkreślał dr Andrzej Kassenberg – współzałożyciel Instytutu na rzecz Ekorozwoju (InE) i Fundacji Efektywności Energetycznej Polski.
“Stworzyliśmy wspólnie jedenaście głównych założeń ponadpartyjnej strategii transformacji energetycznej i ochrony klimatu. Roześlemy je teraz do wszystkich partii politycznych oraz strony społecznej z prośbą o odniesienie się do naszych propozycji. Kolejnym krokiem będzie debata nad szczegółowymi rozwiązaniami – już 10. stycznia od 10:30 w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie, na którą już dziś zapraszamy” – dodał Radosław Gawlik, były wiceminister środowiska i jeden z założycieli Partii Zieloni.