Artur Wieczorek dwójka w Warszawie gościem debaty – Młodzi na rynku Pracy
W warszawskim klubie Państwomiasto, 18 kwietnia odbyła się debata z cyklu Europa Cafe pod tytułem “Młodzi na rynku pracy” organizowana przez stowarzyszenie Projekt Polska.
Udział w debacie wzieli:
Artur Wieczorek – kandydat Partii Zieloni do Parlamentu Europejskiego z drugiego miejsca listy warszawskiej.
Krystyna Iglicka-Okólska – kandydatka partii Polska Razem Jarosława Gowina z drugiego miejsca listy warszawskiej.
Michał Boni – kandydat partii Platforma Obywatelska z drugiego miejsca listy warszawskiej.
Krzysztof Iszkowski – kandydat koalicji Europa +Twój Ruch z drugiego miejsca listy warszawskiej.
Podejmując temat problemów młodych na rynku pracy Artur Wieczorek zauważył że problemem jest mała mobilność młodych w Polsce. Jest to związane, z tym że w Polsce raczej się kupuje mieszkania niż wynajmuje, co sprawia, że młodzi później się usamodzielniają – powiedział.
Uważa, że obecnie forsowane przez Rząd programy dla młodych przyczynia się do opóźnienia samodzielności młodych, Bo kupienie mieszkania sprawia, że trudniej się przemieścić do innego miasta:
– W pierwszej kolejności wspieramy deweloperów, w drugiej kolejności wspieramy banki, które dają kredyty, w trzeciej kolejności wspieramy dopiero młodych ludzi. – mówi Wieczorek – To sprawia, że ceny mieszkań u nas są znacząco wyższe za metr, niż na przykład w Niemczech. Wynajem mieszkania w Berlinie jest tańsze niż wynajem mieszkania w Warszawie.
Rozwiązaniem wg niego byłoby budowanie przez Państwo mieszkań komunalnych pod wynajem.
– System mieszkań na wynajem sprawia, że młodzież jest bardziej mobilna, łatwiej jest się wyprowadzić, wynająć, wyprowadzić. Takie rozwiązania z powodzenie funkcjonują w Niemczech więc nie widzimy powodu, dlaczego nie mogłyby funkcjonować u nas.
Jako młody człowiek sam rozumie problemy związane z poszukiwaniem pracy. Młodzi ludzie z dobrym wykształceniem miesiącami nie mogą znaleźć pracy. Zauważył, że Urzędy Pracy nie mają dostosowanej oferty dla młodych, dobrze wykształconych ludzi. Nie spełniają swojej doradczej roli. przedstawił wdrażany obecnie w Europie program zapoczątkowany przez grupę Zielonych w Parlamencie Europejskim. Jest to projekt młodej posłanki w Parlamencie Europejskim, Emilie Turunen, która potrafiła przekonać do niego najpierw swoją grupę a potem cały parlament.
– Udało jej się przekonać do tego najpierw swoją grupę parlamentarną, a potem cały Parlament Europejski. W kwietniu 2013 roku ta „Gwarancja dla młodzieży” został przyjęta. Jest to program unijny, który wymusza na krajach członkowskich stworzenie krajowych programów wsparcia dla osób wchodzących na rynek pracy. Założeniem programu jest to, że osoba do 25 roku życia musi dostać jakąś ofertę z urzędu pracy: stażu lub praktyki, nawet jeśli osoba nie jest zarejestrowana. I to urząd ma aktywnie wychodzić do młodych ludzi, nawet jeśli się do niego nie zgłaszają. Pokłosiem tej legislacji europejskiej jest reforma, którą wprowadza Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, czyli reforma urzędów pracy – podkreślił Wieczorek. – To też jest odpowiedź na dwie rzeczy. Z jednej strony jak możemy pomóc młodym ludziom, a z drugiej strony widać co Parlament Europejski może zrobić dla nas. To jest coś, czego my bardzo często nie widzimy, czyli w jaki sposób Parlament Europejski może zmienić nasze życie. I to jest bardzo konkretny przykład jak jedna młoda osoba była w stanie zbudować taki impet, który sprawia że mamy legislację, która się potem przekłada na legislację krajową.
Pełen zapis debaty można obejrzeć poniżej:
http://europacafe.pl/events/mlodzi-na-rynku-pracy/
*Artur Wieczorek jest antropologiem, ukończył międzywydziałowe studia humanistyczne na Uniwersytecie Jagielońskim, a także w studia socjologiczne na Uniwersytecie Narodowym w Singapurze. Jest trenerem i specjalistą ds. międzynarodowej współpracy rozwojowej. Były pracownik ONZ (Program ONZ ds. Rozwoju), współpracował także m.in. z Amnesty International, Ośrodkiem Praw Człowieka UJ, Polską Zieloną Siecią, Grupą Zagranica.