
Dolny Śląsk: Zieloni chcą nowego szpitala dla mieszkańców Góry
20 sierpnia wspólnie z 300 mieszkańcami i mieszkankami Góry i całego powiatu górowskiego demonstrowaliśmy nasz sprzeciw wobec zamknięcia szpitala powiatowego w Górze oraz trudnościach w uzyskaniu świadczeń zdrowotnych – gwarantowanych w Konstytucji.
Koło naszej partii w powiecie górowskim – a w szczególności Maciej Bogdański – zajmuje się tą sprawą od dawna. Prywatyzacja i niedofinansowanie służby zdrowia to poważne problemy ogólnopolskie. Jednak w powiatach, w których nie ma szpitali, a do tego nie ma dobrej jakości transportu publicznego, ich skutki mogą być dużo bardziej tragiczne niż w dużych miastach. Od 2015 roku oddziały szpitala powiatowego w Górze były likwidowane, a ludziom nie pozostało nic, jak na własną rękę dojeżdżać kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kilometrów do placówek w Głogowie, Lubinie, Lesznie czy Rawiczu. Znane są przypadki odmowy przyjęcia, pomimo tego, że NFZ podpisał umowy na świadczenie leczenia dla mieszkańców powiatu górowskiego. W przypadku sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia odległość ma ogromne znaczenie.
Niedofinansowanie i złe zarządzanie szpitalem w Górze doprowadziły do sporego zadłużenia. W 2013 roku radni powiatu górowskiego zdecydowali się na prywatyzację jednostki i sprzedaż udziałów spółki prowadzącej szpital, czyli Powiatowego Centrum Opieki Zdrowotnej w Górze Sp. z o.o. Nowym właścicielem szpitala została wrocławskie Polskie Centrum Zdrowia S.A., która wkrótce ogłosiła upadłość. W wyniku kolejnych transakcji i postępowań sądowych do dziś kwestie własności nieruchomości są nieuregulowane. Ludzie powiatu górowskiego płacą więc życiem i zdrowiem za niedofinansowanie służby zdrowia.
Samorządów nie stać na to, by prowadzić aktywną politykę zdrowotną. Brak stabilnego finansowania powoduje również pogłębienie terytorialne nierówności w dostępie do usług medycznych. Zamiast prowadzić szpitale, a w nich aktywną politykę zdrowotną, samorządy łatają dziury w systemie. Pomimo tego – władze samorządowe mają obowiązek zapewnienia mieszkańcom dostępu do służby zdrowia, choćby poprzez zmianę priorytetów budżetowych, próbę pozyskania większych środków na finansowanie programów zdrowotnych z NFZ lub poprzez współpracę gmin, której celem miałoby być ponowne otwarcia szpitala powiatowego w Górze.
Ludzie mają dość stresu i upokorzenia – chcą żyć godnie i zdrowo. Dali temu wyraz podczas protestu, który nie był jedynym i ostatnim działaniem w tej kwestii. Jako Partia Zieloni będziemy też na kolejnych, aż do skutku.
Jako mieszkańcy i mieszkanki powiatu górowskiego wzywamy: oddajcie nam szpital!