
Karnawał dla Amazonii 9 marca 17:00
Protest i fiesta9 marca, sobota, godz. 17:00 START: rondo Waszyngtona, przy Stadionie Narodowym KONIEC: ul. Bajońska 15, ambasada Brazylii |
Konferencja prasowai złożenie petycjiw ambasadzie Brazylii8 marca, piątek, godz. 12:00 PROM KULTURY, ul. Brukselska 23 |
Trasa:
Rondo Waszyngtona (od strony Stadionu Narodowego) – Francuska – Paryska – ambasada Brazylii, ul. Bajońska 15 (za Mostem Łazienkowskim)
9 marca kończy się Karnawał w Rio, wydarzenie, które dla wielu stanowi o wizerunku Brazylii. Jednak to kolorowe, roztańczone oblicze traci dziś swój blask a przybiera mroczny odcień.
Od stycznia 2019 roku urząd prezydenta Brazylii, kraju, w którym mieści się ok. 60% Puszczy Amazońskiej, sprawuje Jair Bolsonaro, który w kampanii wyborczej zapowiadał dalszą wycinkę, wsparcie dla rolnictwa i górnictwa kosztem ochrony przyrody, czy przeprowadzenie drogi przez środek Amazonii. Już po objęciu urzędu Bolsonaro podjął szereg inicjatyw mających odebrać prawa rdzennej ludności Amazonii i społecznościom afro-brazylijskim (mieszkańcom tzw. quilombos) i ograniczyć przepisy chroniące środowisko.
Dlatego Karnawał dla Amazonii ma na celu zwrócenie uwagi na proces wyrębu lasów Brazylii. Proces ten przyspieszył już podczas kadencji uprzedniego rządu. Zamiana Puszczy Amazońskiej na pola uprawne i kopalnie uniemożliwi światu osiągnięcie globalnego celu ograniczenia wzrostu temperatury w wyniku zmian klimatycznych do 1,5 stopni C. Stąd też organizatorzy pragną przywołać wielokulturowe, kolorowe oblicze Brazylii, wolne od nienawiści i przemocy, za to oddane ekologii, wzajemnemu poszanowaniu różnic i otwarte na świat. W tym duchu złożymy w piątek odezwę do rządu brazylijskiego, by rozważył zmianę polityki, a do Polski i Europy – by pomogły Brazylii w ochronie tej bezcennej puszczy.
Na czele pochodu, który przejdzie z Ronda Waszyngtona pod ambasadę Brazylii, staną środowiska brazylijskie związane ze Grupo de Capoeira Angola Zimba Warszawa (od 2012 r jako osoba prawna: Stowarzyszenie Zimba), jedna z grup (nucleo) tworzących światową grupę capoeira angola Zimba mestre Boca do Rio z Salvadoru, Brazylia Bahia. Grupa warszawska powstała w 2008 r. zajmuje się tradycyjną odmianą capoeira – capoeira angola, w której obok umiejętności fizycznych niezwykle ważne są aspekty społeczne i kulturowe wywodzące się z afro-brazylijskiej tradycji. Na tę synkretyczną całość powstałą dzięki połączeniu zjawisk z wielu kultur: afrykańskich, portugalskich i rdzennych indiańskich składa się taniec, walka, teatr, muzyka i śpiew na żywo. Oprawę Karnawału zapewni też Lucky People Center – teatr ognia. Już pod mostem przy ambasadzie Brazylii na ul. Bajońskiej odbędzie się elektro–fiesta poprowadzona przez grupę MESTIÇO, organizatorów demonstracji w październiku przed drugą turą brazylijskich wyborów prezydenckich.
Dr Miłosława Stępień (Partia Zieloni) komentuje: – W tym trudnym momencie historii świata, kiedy stoimy przed wielkim wyzwaniem ochrony klimatu, musimy ratować„płuca ziemi”. Musimy walczyć o każdą puszczę, szczególnie taką, jak lasy deszczowe w Brazylii, a w Europie znaleźć sposoby na udzielenie wsparcia finansowego i politycznego dla wszelkich projektów, które umożliwią ludzkości zachowanie naturalnych lasów świata, jak ONZowski program REDD.
Jeszcze przed dojściem Bolsonaro do władzy rdzenni mieszkańcy – najwięksi obrońcy przyrody – byli obiektem przemocy, a już pierwszego dnia po objęciu urzędu prezydent uchwalił dekrety pozwalające naruszać terytorium rezerwatów rdzennej ludności i zwiększył kontrolę państwa nad organizacjami pozarządowymi. Jak mówił jeszcze przed wyborami: „Nie ma tubylczego terytorium, na którym nie ma minerałów. Złoto, cyna i magnez znajdują się na tych ziemiach, zwłaszcza w Amazonii, najbogatszym obszarze świata. Nie zamierzam wchodzić w te bzdury obrony ziemi dla Indian.”
Jak mówi antropolożka praw człowieka ludności tubylczych Amazonii dr Magdalena Krysińska-Kałużna: – Terytorium, na którym żyje, nie kontaktując się ze społeczeństwem, 255 grup indiańskich, chroniło prawo brazylijskie i agencja rządowa FUNAI. Teraz, gdy agencja przekazana została pod kontrolę Ministerstwa ds. Kobiet, Rodziny i Praw Człowieka, jej możliwości działania zostaną znacznie zredukowane. Na czele ministerstwa stanęła Damares Alves, protestancka pastorka, od lat zaangażowana w ewangelizowanie brazylijskich Indian. Zmiany dotyczą również Ministerstwa Środowiska, które co prawda ocaleje, ale jego rola i kompetencje także zostaną mocno ograniczone. Nowy minister, Ricardo Salles, rekomendowany na swoje stanowisko przez lobby rolne i przemysłowe, uważa m.in., że globalne ocieplenie jest sprawą drugorzędną.
Organizatorzy i partnerzy Karnawału:
AfryKamera
EKO-UNIA
Fundacja Dzika Polska
Fundacja Strefa Zieloni
Lucky People Center
MESTIÇO
Partia Zieloni
Siostry Rzeki
Stowarzyszenie Ekologiczno – Kulturalne “Wspólna Ziemia”
Stowarzyszenie Nigdy Więcej
Stowarzyszenie Ostra Zieleń
Stowarzyszenie Zimba
Zielone Wiadomości