
Kongres Partii Zieloni: Zieloni przedstawili Zielony Plan Odbudowy
Zastąpienie PKB nowym przyjaznym dla środowiska wskaźnikiem rozwoju, wyższe wydatki na opiekę zdrowotną i innowacyjną gospodarkę, czy szybka transformacja energetyczna w kierunku 100% OZE – to główne założenia Zielonego Planu Odbudowy po pandemii COVID-19, który zaprezentowała Partia Zieloni.
>>>POBIERZ ZIELONY PLAN ODBUDOWY – WERSJA PDF<<<
>>>ZOBACZ ZDJĘCIA Z KONGRESU<<<
W sobotę w Warszawie rozpoczął się kongres Partii Zieloni, który wybierze nowe władze partii. Pierwszym punktem wydarzenia była prezentacja Zielonego Planu Odbudowy – przygotowanego wspólnie z Europejską Partią Zielonych programu odbudowy gospodarczej i społecznej Polski po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa, którego założenia Zieloni przedstawiali w zeszłym roku na debatach i spotkaniach w całej Polsce.
Na kongresie za współpracę podziękowali też ustępujący przewodniczący Zielonych, Małgorzata Tracz i Wojciech Kubalewski. – To było dzięki wam wspaniałe, ale politycznie ciężkie 7 lat. Pokazaliśmy, że jesteśmy zawsze tam gdzie trzeba, że na Zielonych można liczyć. Za dwa lata będziemy gotowi, by prowadzić kampanię parlamentarną, która odsunie zdeprawowaną Zjednoczoną Prawicę od władzy – zapowiedziała Małgorzata Tracz.
– Od 1972 roku wiemy, że nasz wzrost jest ograniczony, bo ograniczone są surowce.
Gdy wtedy obradował Klub Rzymski, kryzys klimatyczny nie był widoczny. Teraz widzimy, że zmiany klimatu osiągają punkt bez powrotu. Apelujemy więc do partii politycznych – patrzcie w górę! – dodał Wojciech Kubalewski.
Zielony Plan Odbudowy został podzielony na trzy filary: gospodarczy, społeczny (obejmujący edukację, feministyczną odbudowę i opiekę zdrowotną) oraz transformacji energetycznej. W ramach każdego z filarów Zieloni zaproponowali szereg reform i inwestycji, które mają unowocześnić i zazielenić polską gospodarkę, poprawić jakość życia Polek i Polaków oraz pomóc stawić czoła katastrofie klimatycznej. Koszty reform mają być pokryte m.in. środkami z Europejskiego Funduszu Odbudowy i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, a także dzięki przeznaczeniu całości wpływów z mechanizmu handlu emisjami na inwestycje niskoemisyjne.
– Wychodząc z pandemii, nie chcemy przywracać status quo, ale wykorzystać tę okazję do przestawienia gospodarki na zupełnie nowe, zielone tory. Zielona gospodarka nie może funkcjonować w oderwaniu od klimatu i społeczeństwa. Powinna się rozwijać harmonijnie, a nie szybko – zgodnie z paradygmatami ekonomii obwarzanka i post-wzrostu – i na pewno nie kosztem naszej planety i ludzi – powiedziała Joanna Brauła, członkini Zarządu Krajowego partii, prezentując główne założenia planu.
Jednym z głównych postulatów filaru gospodarczego jest zastąpienie PKB nowym wskaźnikiem rozwoju, uwzględniającym społeczne i ekonomiczne aspekty rozwoju, aspekty rozwoju takie jak jakość opieki zdrowotnej, długość życia, stan środowiska naturalnego, jakość powietrza, czy poziom zanieczyszczeń. – Kiedy myślicie o wzroście, myślicie o PKB. Jesteśmy jego niewolnikami. Chcemy wyjść poza te wąskie granice. Naszym wzorem jest Nowa Zelandia, która już teraz, mierząc wzrost, uwzględnia zaufanie do instytucji państwa, stan środowiska, jakość usług publicznych. Bo nieskończony wzrost gospodarczy jest fikcją, która zagraża przetrwaniu naszej cywilizacji – mówił, przedstawiając postulaty gospodarcze Mateusz Krauze z koła Partii Zieloni w Brukseli.
Zieloni postulują też oparcie gospodarki o innowacyjne zielone technologie. – Potrzebujemy ścisłej współpracy sektora prywatnego i państwa. Chcemy wspierać przez ulgi podatkowe i finansowanie zielone startupy i pomagać im w rosnąć tak długo, jak długo działają dla dobra klimatu. Będziemy tworzyć zielone strefy odbudowy gospodarczej dla regionów węglowych. Zielony system podatkowy będzie nagradzał działalność korzystną dla środowiska i klimatu, a obciążał wyższymi podatkami – działalność, która im szkodzi – mówił Mateusz Krauze.
Wśród postulatów społecznych Zielonych znalazło się podniesienie wydatków na opiekę zdrowotną do 7,5 proc. PKB do 2025 r. i zwiększenie liczby lekarzy i pielęgniarek o 30 proc. do 2030 r. – Wszyscy jesteśmy pacjentami. Potrzebujemy więcej sprzętu i więcej godnie opłacanych lekarzy i pielęgniarek, żebyśmy byli zaopiekowani i leczeni – mówiła prezentująca tę część planu Joanna Kamińska, przewodnicząca koła Zielonych w Brukseli i zielona radna dzielnicy Etterbeek.
Zieloni chcą także wprowadzić nowy model edukacji, kształcący twórcze i innowacyjne pokolenia gotowe na wyzwania tego wieku. Jego ramy ma ukształtować Instytut Edukacji – niezależna od rządu instytucja ekspercka – a w utrzymaniu niezależności oświaty od nacisków władz ma pomóc likwidacja kuratoriów. – Edukacja zmienia świat, buduje twórcze i empatyczne społeczeństwo, które zmienia przyszłość. Potrzebujemy nowych ekspertów i talentów, które rozwiną prawdziwi pedagodzy – uzasadniała te propozycje Joanna Kamińska.
Wreszcie polityka transformacji energetycznej Zielonych opiera się o intensywne inwestycje w OZE, które pozwolą obniżyć galopujące ceny energii. – TVP winą za wysokie rachunki gazu i prądu obciąży Unię Europejską i jej politykę klimatyczną. Ale jest dokładnie odwrotnie. To brak polityki klimatycznej odpowiada za pustoszenie portfeli milionów Polek i Polaków – powiedziała prezentująca tę część planu posłanka Urszula Zielińska.
– Polska jest dziś najbardziej zanieczyszczonym, najbardziej toksycznym krajem Europy. Dlatego w Zielonym Planie Odbudowy stawiamy na lepszą efektywność energetyczną budynków, elektryfikację ciepłownictwa i likwidację ubóstwa energetycznego. Zielony Plan Odbudowy to co najmniej 500 tys. nowych miejsc pracy w zielonych gałęziach gospodarki, na bazie planu inwestycyjnego w gospodarkę niskoemisyjną – mówiła dalej Zielińska.
Zieloni jednocześnie wykluczają wykorzystanie w transformacji energetycznej atomu. – Nie chcemy wpuścić się w pułapkę energii jądrowej. Długi czas budowy i wysokie koszty zmarnują zasoby, które powinniśmy wykorzystać na oparcie energetyki tylko na czystych źródłach odnawialnych – dodała posłanka Zielonych.
Po prezentacji Zielonego Planu Odbudowy Zieloni na zamkniętej części kongresu w sobotę wybiorą nowych przewodniczących, a w niedzielę – pozostałe organy centralne. W niedzielę o 16:00 przewidziana jest konferencja prasowa nowych władz partii.