
Małgorzata Tracz odpowiada na list otwarty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego: W pełni popieram postulaty MSK!
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny – ruch społeczny młodych ludzi, dla których priorytetem jest walka z kryzysem klimatycznym – 18 września wystosował apel do liderów i liderek partii politycznych o aktywne działania na rzecz klimatu. Jako pierwsza na apel odpowiedziała Małgorzata Tracz – przewodnicząca Partii Zieloni, kandydatka do Sejmu Koalicji Obywatelskiej z miejsca nr 2 we Wrocławiu.
– W pełni popieram postulaty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Deklaruję, że wszyscy zieloni parlamentarzyści i parlamentarzystki będą traktować walkę z kryzysem klimatycznym jako najważniejsze zadanie w przyszłym Sejmie. Nie możemy pozostawać bierni wobec katastrofy klimatycznej. Naukowcy są zgodni, że przyczyną drastycznych zmian klimatu są emisje gazów cieplarnianych wywołanych działalnością człowieka. Jako Zieloni od początku naszego powstania uważamy, że walka z kryzysem klimatycznym musi być priorytetem tak na poziomie samorządowym, narodowym, europejskim, jak i światowym – jasno zadeklarowała Małgorzata Tracz.
Partia Zieloni idzie do Sejmu z postulatami ochrony klimatu i budowy solidarnej wspólnoty. Ich kandydaci są świadomi, że jesteśmy świadkami nadchodzącej katastrofy klimatycznej. Działania człowieka postawiły planetę, przyrodę i ludzkość przed śmiertelnym zagrożeniem. Dlatego apelują, by wspólnie stawić mu czoła. Tylko działając wspólnie, możemy dać planecie nadzieję na przetrwanie. Już w 2018 roku Zieloni zainicjowali „Ponadpartyjny plan transformacji energetycznej i ochrony klimatu dla Polski”, opracowany z gronem cenionych naukowców tj. prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej, dr Andrzej Kassenberg – specjalista od budownictwa pasywnego , prof. Szymon Malinowski – fizyk i klimatolog, dr Marcin Popkiewicz – ekspert transformacji energetyki i ochrony klimatu, portal Nauka o Klimacie, autor książki „Ziemia na rozdrożu”, Grzegorz Wiśniewski – prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.
– W pełni zgadzam się i podpisuję się pod postulatami MSK: działaniem administracji publicznej w oparciu o raport Międzyrządowego Panelu ONZ ds. Zmian Klimatu (IPCC), ogłoszeniem stanu kryzysu klimatycznego przez polski rząd, edukacji klimatycznej w szkołach, szerokiej debaty medialnej w kwestii klimatu, powołania Rady Klimatycznej oraz podjęcia natychmiastowych kroków ku przeprowadzeniu sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Będę o te postulaty walczyć w Sejmie – zadeklarowała Tracz.
Celem strategicznym „Ponadpartyjnego programu transformacji energetycznej i ochrony klimatu” musi być zastąpienie paliw kopalnych: węgla, ropy i gazu czystymi źródłami energii, z naciskiem na ich efektywne wykorzystanie.
Poprzez powszechną, międzysektorową poprawę efektywności energetycznej połączona z elektryfikacją opartą na odnawialnych źródłach energii pozwoli zredukować zużycie energii pierwotnej o ok. 1/3 do 2030 roku i o 2/3 do 2050 roku. Racjonalizacja zużycia energii pozwoli na efektywne kosztowo oparcie krajowego systemu energetycznego i systemów ciepłowniczych na czystych lokalnych i rozproszonych źródłach energii – przede wszystkim wietrze (na lądzie i morzu), słońcu, energii geotermalnej i wodnej (w ograniczonym zakresie) oraz zrównoważonym wykorzystaniu biomasy – wspomaganych systemami magazynowania energii i transgranicznymi połączeniami energetycznymi z innymi krajami.
– Tak jak w Europie tak i w Polsce Zieloni mogą być motorem napędowym sprawiedliwej transformacji energetycznej oraz walki ze zmianami klimatu. W tych wyborach startujemy w ramach Koalicji Obywatelskiej, głównej i największej siły opozycyjne. Udało nam się wspólnie z PO, Nowoczesną i Inicjatywą Polską wypracować dobry program dla klimatu, energetyki i środowiska. Jeden z sześciu rozdziałów programu Koalicji Obywatelskiej jest poświęcony tym tematom – Polska Ekologii. Zakłada on jasno przeprowadzenie sprawiedliwej transformacji energetycznej poprzez odejście od węgla i przejście na odnawialne źródła energii – podkreśla Tracz.
Postulaty te obecnie nie budzą kontrowersji i znajdują się w programach wszystkich trzech bloków opozycji, co jest pokłosiem obecność Zielonych w Koalicji Europejskiej oraz ich podejścia do budowania konsensusu w najważniejszych sprawach.
– Lecz tylko Zieloni posłowie i posłanki w Sejmie będą gwarantem realizacji tych postulatów, gwarantem zbudowania konsensusu oraz rozpoczęcia działań, które musimy podjąć tu i teraz. Tylko dla nas walka z kryzysem klimatycznym to najważniejszy priorytet w przyszłej kadencji Sejmu. Dlatego 13 października proszę Państwa o głos. !3 października głosujmy na Zielonych na listach Koalicji Obywatelskiej – zaapelowała przewodnicząca Zielonych.