Drodzy Wyborcy, drogie Wyborczynie!
Czas stawić czoło zmianom klimatycznym. Czas ochronić demokrację. Czas przeciwstawić się nienawiści i rasizmowi. Czas podjąć walkę o sprawiedliwość społeczną. Czas zmienić Europę, tak by umożliwić spełnienie marzeń jej obywatelek i obywateli.
W naszej zielonej wizji Europa to kontynent, który opowiada się za ekologiczną transformacją gospodarki, tworzącą nowe, przyjazne dla środowiska miejsca pracy. Jesteśmy to winni naszym dzieciom, jest to także nasz dług wobec świata. To kontynent, który dąży do sprawiedliwości społecznej i pokoleniowej oraz demokracji włączającej. To kontynent, który chroni swoich obywateli i obywatelki i wzmacnia ich pozycję. Który wspiera różnorodność i stoi na straży praworządności. Który promuje pokój międzynarodowy i Cele Zrównoważonego Rozwoju.
Chcemy odnowić obietnicę Europy. Jesteśmy zwolennikami projektu europejskiego. Będziemy pracować na rzecz powstrzymania i odizolowania tych, którzy słuszną krytykę błędów i niedociągnięć UE próbują przekuć w antyeuropejski, ekstremistyczny i ksenofobiczny marsz wstecz. Mówimy „nie” Europie nacjonalizmów. Proces jednoczenia się Europy uważamy za wielkie historyczne osiągnięcie. Europejczycy i Europejki czerpią z niego liczne korzyści. Nie spoczniemy jednak na laurach przeszłości. Europa, nasz wspólny dom, oznacza poświęcenie i odpowiedzialność.
Europejską jedność trzeba stale umacniać w każdym pokoleniu. W naszych czasach coraz ważniejsza staje się światowa współpraca na rzecz wspólnych wartości i interesów. Europejska suwerenność jest konieczna, aby zmierzyć się z wielkimi wyzwaniami, bo żaden z naszych narodów z osobna nie ma na to wystarczającej siły. Musimy rozwiązywać problemy i wykorzystywać dostępne możliwości wspólnie – jako Europejczycy i Europejki. Europa była, jest i będzie strażniczką multilateralizmu, praw człowieka, zrównoważonego rozwoju i pokojowego rozwiązywania konfliktów.
Aby zbudować Europę, która dba o swoich obywateli i obywatelki, musimy wzmocnić demokrację. Ramy instytucjonalne UE powinny ewoluować w kierunku pełnej wielopoziomowej demokracji, w której wszystkie decyzje dotyczące życia publicznego są podejmowane przejrzyście przez wybieralnych i politycznie odpowiedzialnych przedstawicieli. Ramy te muszą umożliwiać obywatelom i obywatelkom czynne zaangażowanie, tak by wyzwolić moc zdolną zmienić Europę na lepsze. Dlatego należy ustalić przejrzyste i wiążące zasady lobbingu. Dlatego też popieramy ruchy promujące solidarność, odpowiedzialność za środowisko i klimat, rządy prawa, feminizm, sprawiedliwość i wolność. To istota zielonych wartości, którymi się kierujemy, dążąc do zbudowania powszechnej demokracji. Unia Gospodarcza i Walutowa musi zostać zreformowana, tak by zapewnić sprawiedliwy podział korzyści płynących z postępu, nie wykluczający nikogo.
Wzywamy wszystkich obywateli i obywatelki Unii Europejskiej do skorzystania z prawa do głosowania. Najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego zdecydują o przyszłości w stopniu większym niż którekolwiek dotąd. To, czy Europa pójdzie razem naprzód, czy się rozpadnie, zależy od wyboru obywateli i obywatelek – od Waszego wyboru.
Walka ze zmianami klimatu poprzez stopniową rezygnację z węgla, promowanie efektywności energetycznej i przejście w 100 proc. na odnawialne źródła energii
Zmiany klimatu to główne wyzwanie naszych czasów. Bez ich powstrzymania ludzkość doprowadzi do tak poważnego spustoszenia kuli ziemskiej, że znaczna jej część przestanie się nadawać do zamieszkania. Istnieje jednak rozwiązanie kryzysu klimatycznego. To słońce, wiatr i inne odnawialne źródła energii!
Powinniśmy czerpać energię wyłącznie ze źródeł odnawialnych i wydajnie ją wykorzystywać, stopniowo odchodząc od energii z paliw kopalnych i energii jądrowej, a zarazem tworząc stabilne miejsca pracy w regionach objętych transformacją energetyczną. Aby ograniczać emisje na tyle szybko, żeby nie przekroczyć progu wzrostu temperatury na świecie o 1,5°C, będziemy dążyć ze wszystkich sił do sprawiedliwego przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto. Aby wzmocnić nasze wysiłki, chcemy ustalenia europejskiego budżetu węglowego i wysokiej minimalnej ceny węgla.
Opowiadamy się za stopniowym odejściem od węgla do r. 2030, a od innych paliw kopalnych wkrótce potem. Należy natychmiast zerwać z dotowaniem paliw kopalnych i energii jądrowej. Europa powinna zrezygnować z inwestycji w paliwa kopalne i wycofać z nich wszelkie fundusze prywatne i publiczne.