
Koalicja Europejska ujawnia swoje hasło oraz program wyborczy do PE
W czwartek 4 kwietnia liderzy Koalicji Europejskiej przedstawili Manifest Programowy KE oraz ujawnili wyborcze hasło: Przyszłość Polski. Wielki Wybór.
Jak powiedział w trakcie konferencji Marek Kossakowski:
W tym manifeście jako przewodniczącemu Partii Zieloni, dwa punkty są mi szczególnie bliskie: czyste powietrze i transport.
Chcemy Unii czystego powietrza i taniej energii. Polska ma najgorsze powietrze w Europie. Pozyskamy środki unijne na zieloną energię chroniącą klimat, nasze zdrowie, eliminującą smog a jednocześnie tańszą dla przemysłu i tworzącą dziesiątki tysięcy miejsc pracy. Odchodzenie od paliw kopalnych, solidarność energetyczna i klimatyczna Unii Europejskiej to dla Polaków szansa, a nie – jak wmawiają dziś rządzący – zagrożenie.
Podczas grudniowego szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach dziesiątki razy słyszałem zdanie „Transformacja energetyczna musi być sprawiedliwa, albo nie będzie jej wcale”. Nikt nie może na niej stracić, zyskać powinniśmy na niej wszyscy. Musimy tu być solidarni.
Kolejny punkt to Unia spójna transportowo i telekomunikacyjnie. Dziś wykluczenie transportowe staje się barierą rozwoju dla wielu mniejszych miejscowości. Zmienimy to. Dokończymy rewolucję w polskiej komunikacji, zapewniając wszystkim Europejczykom, w tym Polakom odpowiednie połączenia kolejowe, drogowe i telekomunikacyjne.
26 maja zdecydujemy, czy chcemy by Polska pozostała czarną od dymu, szarą od smogu, brunatną od nienawiści rubieżą Europy czy też chcemy, żeby stała się zielonym sercem Europy – mówił w Marek Kossakowski, przewodniczący Partii Zieloni.
Taki jest nasz wielki wybór!
Deklaracja programowa:
1. Polska wśród liderów Unii Europejskiej
Poprowadzimy polskie sprawy w Unii tak, żeby wartości i interesy Polaków były traktowane poważnie i załatwiane skutecznie. Skończymy z izolacją Polski w ostatnich latach, odbudujemy dobre relacje z pozostałymi krajami Unii. Polskie sprawy będą omawiane przy głównym stole, będziemy umieli znajdować dla nich poparcie większości.
2. Unia na rzecz wyrównania poziomów życia Europejczyków
Tylko mocna pozycja Polski w Unii Europejskiej da Polkom i Polakom gwarancje takiego poziomu życia, jakim cieszą się obywatele bogatych krajów Unii. Drogą do dynamicznego wzrostu dochodów jest wzmacnianie Jednolitego Rynku, wspólnego obszaru handlu, inwestycji i usług, gdzie Polacy i ich firmy mogą wykorzystywać swe atuty. Zadbamy o politykę równej konkurencji w UE. Nie pozwolimy na jej ograniczanie, też na rynku usług. Chcemy, by Unia zapewniła naszym firmom dostęp do rynków trzecich, a Europie – skuteczną konkurencję z resztą świata. Zapewnimy dobre warunki pracy dla wszystkich zatrudnionych w krajach Unii. UE musi przeciwstawiać się pracy bez umowy, godziwego wynagrodzenia i fikcyjnemu samozatrudnieniu.
3. Fundusze europejskie dla obywateli i samorządów
Według projektu budżet Unii na lata 2021-27 ma wzrosnąć o ponad 10 procent a udział w nim Polski – spaść o tyle samo. To niedopuszczalne. Obronimy fundusze europejskie dla naszych regionów, miast i wsi oraz zadbamy o zwiększanie udziału samorządów w ich dystrybucji. Zgodnie z zasadą pomocniczości będziemy pilnować, aby decyzje w Unii zapadały na możliwie najniższym szczeblu – jak najbliżej ludzi, których dotyczą.
4. Unia czystego powietrza i taniej energii
Polska ma najgorsze powietrze w Europie. Pozyskamy środki unijne na zieloną energię, chroniącą klimat, nasze zdrowie, eliminującą smog, a zarazem tańszą dla przemysłu i tworzącą dziesiątki tysięcy miejsc pracy.
Odchodzenie od paliw kopalnych, solidarność energetyczna i klimatyczna UE to dla Polaków szansa, a nie – jak wmawiają dziś rządzący – zagrożenie.
5. Unia zdrowszego i dłuższego życia
W Unii Europejskiej, a szczególnie w Polsce, choroby nowotworowe są drugą przyczyną zgonów. Polska nadal pozostaje trzecim krajem pod względem umieralności na choroby nowotworowe w całej Europie.
Stworzymy Europejski Program Onkologiczny, który odwróci niekorzystny trend i zdecydowanie skróci oczekiwanie na niezbędne badania.
6. Unia lepszej żywności i równych szans dla rolnictwa
Polskie rolnictwo dostarcza Europie znakomitą żywność, jednak potrzebuje dalszej modernizacji. Będziemy walczyć o prawdziwą równość szans w UE, także w obszarze dopłat bezpośrednich i wspólnych standardów jakości.
7. Unia Europejska wartości
UE powstała i rozwija się jako wspólnota wartości, na czele z prawami człowieka, demokracją, praworządnością i solidarnością. Jest wstydem, że od 2015 roku władze RP te wartości łamią. Zadbamy, by te normy,
zwłaszcza równe prawa kobiet i mężczyzn, osób z niepełnosprawnościami oraz mniejszości, były stanowczo egzekwowane.
8. Unia wspólnego bezpieczeństwa
Europa potrzebuje dużych i mądrze zaplanowanych inwestycji w swoje bezpieczeństwo. Wymaga tego współczesny świat i nasze otoczenie, czasami wrogie. Będziemy się starać o ściślejszą współpracę obronną UE, ale i wzmocnienie sojuszu z USA w ramach NATO. Zapewnimy w Unii warunki do modernizacji polskiego przemysłu obronnego i środki na rozwój nowych technologii.
9. Unia Europejska dla młodych
Przyszłość Unii musimy projektować tak, by jak najlepiej służyła przyszłym pokoleniom. Otwartość, przedsiębiorczość i innowacyjność młodego pokolenia są gwarancją zrównoważonego rozwoju UE. Ułatwimy młodym podróżowanie po Europie, wprowadzając europejską legitymację studencką i szkolną gwarantującą jednolite zniżki i uprawniającą do opieki zdrowotnej w całej Europie. Na poziomie europejskich przepisów zadbamy o to, żeby staże zawodowe pozwalały młodym ludziom uniezależnić się finansowo oraz zdobyć doświadczenie zawodowe potrzebne na rynku pracy.
10. Unia spójna transportowo i komunikacyjnie
Dokończymy rewolucję w polskiej komunikacji, zapewniając wszystkim Europejczykom, w tym Polakom, odpowiednie połączenia: kolejowe, drogowe i telekomunikacyjne.