Ratujmy Kobiety 2017: Zbieramy podpisy pod nową ustawą!
Partia Zieloni popiera nowy Komitet Inicjatywy Ustawodawczej “Ratujmy Kobiety” i weźmie udział w zbiórce podpisów pod projektem ustawy dającej dostęp do legalnego przerywania ciąży.
POBIERZ KARTĘ DO ZBIERANIA PODPISÓW
Pomimo, iż poprzedni projekt obywatelskiej ustawy Ratujmy Kobiety poparło prawie ćwierć miliona obywatelek i obywateli, nie był on nawet przedmiotem prac sejmowych i został zlekceważony pomimo poparcia społecznego.
Poza Maltą i Irlandią, Polska ma najbardziej rygorystyczne prawo aborcyjne w Europie. Jednocześnie, obecnie obowiązująca ustawa, mimo wyjątkowo restrykcyjnych i ograniczających zapisów, nie jest przestrzegana, a dostęp do legalnej aborcji, podobnie jak większości przysługujących kobietom, wynikających ze zdrowia reprodukcyjnego świadczeń, jest fikcją.
W świetle polskiego prawa, realne możliwości kobiet, do decydowania o swoim życiu i płodności są symboliczne, co już teraz okupione jest ogromnymi kosztami społecznymi, ekonomicznymi i zdrowotnymi.
Obecnie obowiązujące prawo krzywdzi kobiety i narusza międzynarodowe zobowiązania Polski w zakresie praw człowieka. Ustawa z 1993 roku nie jest przestrzegana, ponieważ lekarze powołują się na klauzulę sumienia. Wycofanie antykoncepcji awaryjnej z listy leków bez recepty to kolejny krok w ograniczaniu naszych praw.
Mamy obowiązek wobec kobiet, ponieważ to, czego doświadczają ze strony państwa to pogarda i przemoc. Czas to zmienić. Polki są świadome i odpowiedzialne, i tak powinny być traktowane przez państwo.
W odpowiedzi na obywatelski projekt Fundacji Życie i Rodzina, zaostrzający dostęp do aborcji, Komitet Ratujmy Kobiety złoży obywatelski projekt ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie, która zapewni Polkom dostęp do podstawowej opieki z zakresu zdrowia reprodukcyjnego i przestrzeganie ich fundamentalnych praw, zgodnie z międzynarodowymi standardami praw człowieka.
„Ratujmy Kobiety”- ustawa o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie” przewiduje:
- wprowadzenie przedmiotu “przygotowanie do życia w rodzinie i społeczeństwie” dla klas 0-3
- uporządkowanie kwestii dostępu nastolatek powyżej 15 roku życia do lekarza, zagwarantowanie dziewczętom prawa do decydowania o sobie
- umieszczenie aborcji w koszyku świadczeń gwarantowanych
- punkty informacyjne i poradnicze prowadzone przez samorządy w ramach Samorządowych Programów Zdrowia Reprodukcyjnego – w ramach tychże programów także darmowy dostęp do środków antykoncepcyjnych
- zakaz manifestowania w odległości 100 m od szpitali i szkół plus kary za sianie zgorszenia banerami
- zakaz wprowadzania w błąd ws. reprodukcyjnych w internecie i poza nim
- prawnokarną ochronę działaczek i organizacji przed przemocą i wandalizmem
- zniesienie recept na antykoncepcję awaryjną (ellaOne).
Ubiegły rok pokazał skalę nadużyć i zaniedbań w obszarze praw reprodukcyjnych. Jest porażająca. Ale dyskusja wokół projektu Ratujmy Kobiety w ubiegłym roku pokazała również, że Polki i Polacy mają coraz większą świadomość w zakresie praw reprodukcyjnych. Aktualnie działamy już w imieniu 42% osób, które są za liberalizacją polskiego prawa aborcyjnego i 86% osób, które są przeciwko jego zaostrzeniu.