
Stop molestowaniu w taksówkach na aplikację!
Stanowisko koła Warszawa Centrum w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa kobietom podczas korzystania przez nie z płatnych przewozów w Warszawie.
Jako członkinie i członkowie koła Warszawa Centrum Partii Zieloni wyrażamy głębokie zaniepokojenie doniesieniami o przemocy stosowanej wobec kobiet korzystających z usług przewozowych w Warszawie. Nie są to pojedyncze zdarzenia, lecz stały problem, spowodowany brakiem skutecznych narzędzi kontroli nad tego typu usługami, jak również brakiem kompleksowej strategii zapewnienia bezpieczeństwa kobietom w Warszawie.
Pod koniec zeszłego roku media informowały o gwałtach dokonywanych na kobietach, które korzystały z aplikacji do zamawiania przewozów. Sprawcami tych gwałtów byli kierowcy samochodów wynajmowanych za pośrednictwem aplikacji. Aresztowano dwie osoby, którym postawiono zarzuty z art. 197 par. 1 kodeksu karnego, czyli zgwałcenia. Kolejne doniesienia dotyczą molestowania kobiet w pojazdach zamawianych za pośrednictwem aplikacji. Problem narasta, a brak pełnej pomocy dla skrzywdzonych osób ze strony przedstawicieli prawa – policji i prokuratury – sprawia, że zagrożone są kolejne kobiety.
Platformy przewozowe, takie jak Uber czy Bolt, twierdzą, że nie zatrudniają kierowców, lecz są jedynie pośrednikami między nimi a osobami korzystającymi z usług przewozowych. Jednak w praktyce kierujący często korzystają z cudzych dokumentów i aplikacji, więc nie ma pewności, czy taksówkę prowadzi osoba do tego uprawniona. W dodatku kontrola działań kierowcy w trakcie przewozu pasażera praktycznie nie istnieje.
Konieczne jest więc skorygowanie przepisów tak, by wprowadzić odpowiedzialność platform za kierowców, którzy jeżdżą pod ich szyldami, i ją egzekwować. W Warszawie usługi przewozowe za pośrednictwem aplikacji świadczy ponad 20 tysięcy osób. Usługi te są ważne i potrzebne, ale brak kontroli nad sposobem ich wykonywania może prowadzić do dalszych sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu kobiet w Warszawie.
Przemoc wobec kobiet w przestrzeni publicznej to zjawisko doskonale znane, można więc znacznie zmniejszyć jego skalę, wdrażając rozwiązania systemowe. Jako Zieloni wzywamy zatem władze Warszawy do wypracowania strategii ułatwiającej kobietom bezpieczne poruszanie się w mieście, uwzględniającej:
- kampanie edukacyjne przeciwko przemocy wobec kobiet w przestrzeni miejskiej (parki, parkingi, ulice, kluby, dyskoteki itd.);
- zwiększenie skuteczności działań policji i prokuratury, odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i skuteczne ściganie przestępców, oraz zweryfikowanie procedur postępowania z ofiarami przemocy na komendach policji, w prokuraturach i w szpitalach.
W dalszej perspektywie postulujemy wprowadzenie w szkołach zajęć z podstaw prawa, aby osoby nastoletnie były świadome swojej sytuacji prawnej i wiedziały, które czyny są sprzeczne z prawem i podlegają penalizacji. Wiedza taka może pomóc we wcześniejszej identyfikacji zagrożenia. Świadome społeczeństwo to społeczeństwo bezpieczne.
Stanowczo sprzeciwiamy się obwinianiu ofiar za napady. Winny jest zawsze sprawca. Sprzeciwiamy się również wszelkim komentarzom o charakterze rasistowskim. Wielu kierowców oferujących przewozy pasażerskie za pośrednictwem aplikacji to obcokrajowcy, ale do przemocy wobec kobiet dochodzi na całym świecie, a sprawcy często są tej samej narodowości, co ofiary.