Warszawa: Partia Zieloni startuje do Rady Miasta!
Partia Zieloni zarejestrowała listy wyborcze w Warszawie! W wyborach samorządowych 2014 startujemy do Rady Miasta ze wszystkich dziewięciu okręgów.
Na listach Zielonych wyborczych znajdują się nie tylko przedstawiciele Partii Zieloni, radne i radni osiedlowi, ale także osoby związane z ruchami miejskimi i lokatorskimi, przedstawicielki organizacji kobiecych, działacze ruchów LGBT, ekolodzy, artyści, pisarze, nauczyciele akademiccy, inżynierowie, architekci, prawnicy, młodzi rodzice, studenci oraz emeryci.
Zielone listy wyborcze to też jedne z najbardziej sfeminizowanych list w tych wyborach samorządowych!
Kontakt:
Marek Matczak, przewodniczący warszawskiego koła Partii Zieloni, 665 008 180
Marcelina Zawisza, przewodnicząca warszawskiego koła Partii Zieloni. 510 166 954
Okręg nr 1: Ochota, Śródmieście
1. Marek Matczak – działacz społeczny, aktywista miejski, członek Komitetu Sąsiedzkiego Ratujmy Park na Powiślu, przewodniczący warszawskiego koła Partii Zieloni. Do jego sukcesów należy uratowanie parku na Powiślu – Solec na ul. Szarej przed zabudowaniem, doprowadzenie do wyłożenia planów miejscowych Powiśla Południowego z postulowaną społecznie funkcją dla ul. Szarej. Jego najważniejszym postulatem jest uchwalanie planów zagospodarowania przestrzennego oraz mikroplanów terenów publicznych zagrożonych reprywatyzacją oraz stworzenie nowoczesnego, dostosowanego do potrzeb, a przede wszystkim przyjaznego mieszkańcom i mieszkankom centrum miasta. Jako radny chciałby się zająć się ochroną istniejących, a także urządzaniem nowych zielonych przestrzeni w mieście, które połączone ze sobą siecią zielonych korytarzy stworzą atrakcyjna przestrzeń rekreacyjną i swoiste „płuca” Śródmieścia. Dołoży starań, żeby Powiśle – najprężniej zmieniający się fragment Śródmieścia, było zarówno miejscem rekreacji, rozrywki, ale także częścią miasta otoczoną zielenią, w której dobrze mieszka i żyje się jej mieszkańcom.
2. Elżbieta Hołoweńko – artystka, działaczka na rzecz praw seniorów i seniorek.
3. Andrzej Rokiciński – przewodniczący rady osiedla Centrum.
4. Ewa Sufin-Jaquemart – prezeska Fundacji Strefa Zieleni, ekolożka.
5. Marek Kossakowski – działacz na rzecz praw człowieka.
6. Irena Kołodziej –ekolożka, tłumaczka.
7. Kacper Leśniewicz – dziennikarz.
8. Aleksandra Grunt – Mejer, aktywistka społeczna, działaczka na rzecz partycypacji społecznej.
9. Bogumił Kolmasiak – dziennikarz, animator życia miejskiego, absolwent socjologii i stosunków międzynarodowych, były sekretarz i koordynator biura prasowego Partii Zieloni.
Okręg nr 2: Praga Południe
1. Dominik Pucek – aktywista miejski, radny osiedla Grochów Centrum, członek stowarzyszenie Miasto Moje A w Nim, Otwarty Jazdów i Partii Zieloni. Twórca zakończonej sukcesem inicjatywy Chcemy Veturilo na Grochowie, laureat plebiscytu „Patriotycznie Zakręceni” gazety Nasze Miasto na Najciekawszą Inicjatywę Społeczną Mazowsza. Kandyduje, ponieważ uważa, że obecnym radnym brakuje odwagi i woli politycznej do wprowadzania istotnych dla Warszawy rozwiązań. Jako radny chciałby skupić się przede wszystkim na zmianie priorytetów budżetowych miasta oraz uwagę na niedoinwestowanie prawobrzeżnej Warszawy, a także dołożyć starań, aby w tej części miasta przeprowadzono rzetelną rewitalizację. Zamierza także ułatwić mieszkańcom i mieszkankom dostęp do informacji publicznej, przekazać większe kompetencje niższym szczeblom samorządu. Chciałby także pracować na rzecz poprawy estetyki przestrzeni publicznej i przyspieszenia uchwalania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
2. Agata Rull-Quesada – działaczka społeczna
3. Maciej Podyma – biolog z wieloletnim doświadczeniem w ekologicznych organizacjach pozarządowych
4. Zofia Boratyńska – obrończyni praw zwierząt i osób wykluczonych
5. Przemysław Urban– członek Kolektywu Przyjaciół Grochowa, przedstawiciel w branży medycznej
6. Zuzanna Lulińska– radna osiedla Kamionek
7. Grzegorz Laszuk – grafik, twórca Komuny Warszawa.
Okręg nr 3: Mokotów
1. Joanna Erbel – ur. w Warszawie, kandydatka Partii Zieloni na prezydentkę Warszawy, liderka miejska, publicystka, socjolożka miasta. Należy do inicjatywy Otwarty Jazdów. Pełnomocniczka obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej “Stop podwyżkom cen biletów ZTM”, w ramach której w 2013 r. zebrano i złożono ponad 20 tys. podpisów pod wnioskiem o powrót do cen biletów z 2012 r. Członkini Rady ds. budżetu partycypacyjnego przy Prezydentm.st. Warszawy tworzącej ramy stołecznego budżetu partycypacyjnego. Należy do Kongresu Ruchów Miejskich. Organizatorka szeregu debat i spotkań na temat przestrzeni publicznej. Mieszka na Mokotowie. Po mieście porusza się zawsze na rowerze. Jako radna chciałaby zająć się ochroną zieleni w mieście czy ochroną ogródków działkowych wprawadzić, mieszkalnictwem i sprawami społecznymi oraz wprowadzić deliberacyno-partycypacyjny model decydowania o przestrzeni miejskiej, aby mieszkańcy i mieszkanki prawdziwie współrządzili dzielnicami, w których mieszkają.
2. Konrad Łaski – prawnik.
3. Anna Grzelewska – twórczyni i prezeska Stowarzyszenia Narbutta.
4. Krzysztof Cibor –zajmuje się ekonomią społeczną, aktywista.
5. Anna Mazur – doktorantka SGH, zajmuje się zarządzaniem projektami w branży energetycznej, aktywistka rowerowa.
6. Tomasz Goliński – tłumacz.
7. Teresa Staniszewska – działaczka lokalna, zaangażowana w projekt uspokojenia Kazimierzowskiej.
8. Tomasz Szustek – tłumacz.
9. Anna Wiatr- Prugar – właścicielka Galearni, galerii promującej wyłącznie sztukę tworzona przez kobiety. Założycielka Stowarzyszenia Stumilowy Las, prezeska Loży Kobiet, feministka, dziennikarka, politolożka.
Okręg nr 4: Wola
1. Patryk Zaremba – aktywista miejski, członek zarządu stowarzyszenia Forum Rozwoju Warszawy, przewodniczący Komisji Dialogu Społecznego przy Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego urzędu m. st. Warszawy, współautor i koordynator m.in. projektu FRW „Aleja Marszałkowska”. Uważa, że Rada Warszawy to jest przede wszystkim rada nadzorcza nad władzą wykonawczą, która mieści się w Ratuszu – nad prezydentem i wiceprezydentami. Jako radny chciałby przede wszystkim zwiększać wpływ Rady Miasta na decyzje podejmowane w Ratuszu. Uważa, że wszelkie decyzje podejmowane przez władze, powinny być konsultowane z mieszkankami i mieszkańcami miasta, a także mają być dla nich korzystne.
2. Grażyna Komiażyk – działaczka na rzecz praw seniorów, aktywistka Fundacji Zaczyn.
3. Bartłomiej Jóźwiak – architekt, urbanista.
4. Anna Góral – działaczka na rzecz praw kobiet.
5. Maciej Leszczyński – przyszły ekonomista, student SGH, kocha lasy, zieleń i zwierzęta.
6. Zofia Rojek – historyczka sztuki, animatorka kultury.
Okręg nr 5: Bielany i Żoliborz
1. Małgorzata Rawińska – z niejednego pieca chleb jadła, w niejednym zawodzie pracowała, w niejednej organizacji społecznej nerwy straciła. Doświadczenie pięciu lat pracy w urzędzie w administracji publicznej pozwoli jej jako radnej dopilnować, aby każda złotówka w budżecie była zaplanowana sensownie. Chce zadbać o dostęp wszystkich warszawiaków i warszawianek do kultury, szczególnie wysokiej. Zależy jej na opiece nad wolnożyjącymi i bezdomnymi zwierzętami (wspiera kilka stowarzyszeń i organizacji prozwierzęcych). Ma nadzieję na rozwiązanie kłopotliwego problemu, jakim są psie kupy, wspierając tych, co już sprzątają, a edukując tych, którzy jeszcze tego nie robią. Wierzy, że kiedy warszawska drużyna zostanie mistrzem Polski, cała stolica będzie świętować.
2. Łukasz Skurczyński – filolog, teolog, doktorant Wydziału “Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, redaktor i publicysta dwutygodnika “Pismo er”, działacz społeczny.
3. Adela Jurkowska – antropolożka i nauczycielka, zaangażowana w działalność na rzecz społecznej i ekonomicznej sprawiedliwości.
4. Wojciech Zrałek-Kossakowski – dramaturg, kurator muzyczny i animator kultury.
5. Aleksandra Bilewicz – socjolożka, badaczka ruchów spółdzielczych.
Okręg nr 6: Praga Północ, Białołęka
1. Marek Jasiński – działacz Komitetu Obrony Lokatorów. W radzie miasta chce zajmować się kwestiami lokatorskimi, przede wszystkim obroną lokatorów reprywatyzowanych kamienic, którym zagrażają eksmisje. Chce powołać komisję, która nadzorować będzie procesy administracyjne przy „dekrecie Bieruta” i zaskarżyć postanowienia dekretu. Chce promować przekształcenie użytkowania wieczystego we własność oraz doprowadzić do oddłużenia lokatorów warszawskich mieszkań komunalnych.
2. Kamila Trzeciak – aktywistka Przyjaznego Tarchomina.
3. Maciej Konieczny – Działacz socjalistyczny. Zawodowo zajmuje się partycypacją publiczną.
4. Izabela Zygmunt –tłumaczka, urzędniczka, ekolożka.
5. Patryk Zakrzewski –antropolog kultury.
6. Wanda Majewska – wiceprzewodnicząca rady osiedla Białołęka Dworska.
7. Patryk Śledziński – działacz LGBT.
8. Anna Dryjańska – socjolożka, feministka (Feminoteka).
Okręg nr 7: Targówek, Wawer, Rembertów, Wesoła
1. Wanda Pradzioch – działaczka społeczna, lokatorska, członkini Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Priorytetem polityki miejskiej jest dla niej mieszkalnictwo, budowa mieszkań czynszowych, pomoc oraz integracja osób starszych i kwestie socjalne.
2. Łukasz Drozda – Politolog, student urbanistyki w SGGW, doktorant ekonomii na SGH, zawodowo pracuje w organizacji pozarządowej w dziale komunikacji społecznej. Pochodzi z Radości.
3. Dorota Rybicka – artystka.
4. Michał Kmiecik – dramaturg, reżyser, publicysta.
5. Dominika Ziemińska – redaktorka, korektorka.
Okręg nr 8: Ursynów, Wilanów
1. Beata Nowak – działaczka ruchu ekologicznego, współzałożycielka Zielonych 2004, redaktorka naczelna „Zielonych Wiadomości”, członkini Kongresu Ruchów Miejskisch. Od lat pracuje w Komisji Dialogu Społecznego ds. Środowiska Przyrodniczego Warszawy. Zajmuje się szeroko pojętą ekologia, ochroną parków i zieleni i tym chciałaby się zająć w Radzie Miasta.
2. Mateusz Urban – tłumacz.
3. Agnieszka Pawłowska – dziennikarka, obrończyni praw zwierząt.
4. Bartłomiej Gąsior – informatyk.
5. Pamela Grzelak – copywriterka.
6. Wojciech Kolmasiak – student andragogiki na UW
7. Anna Moszczyńska – polityczka społeczna, była urzędniczka.
Okręg nr 9: Bemowo, Ursus, Włochy
1. Marcelina Zawisza – dziennikarka, społeczniczka, aktywistka miejska, członkini zarządu Partii Zieloni i przewodnicząca struktur warszawskich. Dzięki kampanii, którą prowadziła, udało się zablokować budowę kontenerów socjalnych w Bemowie, współorganizowała ruch protestu przeciwko komercjalizacji stołówek szkolnych w Warszawie. Kandyduje ponieważ ma dosyć tego, że radni nic nie robią. Na obradach Rady Miasta widać, że nie interesują się miastem, swoją dzielnicą, okręgiem, mieszkańcami. Warszawiacy i warszawianki zasługują na radnych, którzy dbają o miasto w którym żyją, a bycie radnym taktują jako służbę publiczną. Chcę walczyć o jakość i szeroką dostępność usług publicznych dla wszystkich mieszkańców i i mieszkanek Warszawy.
2. Arkadiusz Stachowicz – członek Ostrej Zieleni, przewodniczący resortu Edukacji Narodowej w Gabinecie Cieni Młodych pod Rządem Ewy Kopacz. Działacz społeczny na rzecz równości i prewencji przemocy. Do tej pory wspierał działalność Inicjatywy Otwarty Jazdów, Fundacji Wolontariat Równości, Stowarzyszenia Bez!Miar, Biura Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania w Kancelarii Premiera. Współautor kampanii przeciw przemocy oraz rządowych materiałów informacyjnych na temat pomocy ofiarom przemocy.
3. Julia Kubisa – ddoktor socjologii na UW, zajmuje się m.in. sytuacją pielęgniarek i położnych, przekształceniami w usługach publicznych oraz programami walki z biedą. Interesuje się sytuacją matek w Polsce. Warszawianka, wieloletnia mieszkanka Bemowa.
4. Mikołaj Bendyk – student, członek zespołu „Krytyki Politycznej”.
5. Justyna Samolińska – dziennikarka, działaczka społeczna.
6. Michał Bykowski – biolog, aktywista społeczny, członek Młodych Socjalistów.
7. Anna Górecka-Jakimcio – ogrodniczka, która chce zazielenić miasto.