
Wojciech Kubalewski na konwencji Koalicji Europejskiej w Płocku: ratujmy planetę, zanim będzie za późno!
Przemówienie Wojciecha Kubalewskiego na konwencji Koalicji Europejskiej w Płocku 11 maja:
“Szanowni Państwo!
Jestem członkiem Partii Zieloni i sądzę, że dla większości obecnych tu osób jest to pierwsze spotkanie z kimś takim. Tymczasem Partia Zieloni istnieje już 15 lat i od piętnastu lat ma ten sam program.
Ratujmy planetę, zanim będzie za późno!
Pierwszy raz o zagrożeniach jakie człowiek i jego działalność niesie dla przyrody dowiedziałem się podczas studiów oceanograficznych na Uniwersytecie Gdańskim. To wtedy, 40 lat temu, moje koleżanki i koledzy zorganizowali w Trójmieście pierwszy marsz w obronie przyrody. Przyznają Państwo, że trzeba do tego sporego samozaparcia, aby przez 4 dziesięciolecia głosić apele o ochronę przyrody i nie zapaść się w sobie z bezsilności. Już wtedy chodziło nam o to samo:
Ratujmy planetę, zanim będzie za późno!
Można na rożne sposoby opisywać to, czym różni się człowiek od reszty zwierząt, ale myślę, że nikt tutaj nie zaprotestuję, jeśli wskażę na ludzki rozum, myślenie racjonalne i zdolność do przewidywania skutków własnych działań jako nasz kluczowy gatunkowy wyróżnik. Nadszedł czas, abyśmy z tych wspaniałych możliwości homo sapiens zrobili dobry użytek. I jestem pełen nadziei, że taki czas może nadejść właśnie 26 maja, gdy wybierzemy zielonych europarlamentarzystów. Gdy kilka dni temu słuchałem w radio wykładu Donalda Tuska, to, przyznam, nie wierzyłem własnym uszom! Mówił on cytatami z naszego programu! Czy trzeba lepszej zapłaty dla tych licznych zastępów obrońców przyrody, którzy byli jak wołający na pustyni? Dziś może nie wszyscy, ale coraz więcej osób mówi za nami:
Ratujmy planetę, zanim będzie za późno!
Pilna potrzeba transformacji energetycznej, której program jest perłą w koronie naszego zielonego programu politycznego, przebija się powoli do świadomości wszystkich. Nasza cywilizacja nie przetrwa bez źródła energii. Najpierw paliliśmy wycinane lasy, potem węgiel, ropę naftowa i gaz. Dziś musimy dokonać przewrotu na skale kopernikańską i postawić na odnawialne źródła energii. Tak jak, czterdzieści lat temu nikt nie rozumiał, o co chodzi z tymi oczyszczalniami ścieków, tak dziś wielu nie rozumie jeszcze czym są odnawialne źródła energii. Polityka ma wiele zadań, a jednym z nich jest czujność, aby nie przeoczyć nowych szans na rozwój. A technologie OZE tym właśnie są! Wielkie koncerny energetyczne są im przeciwne, bo rozwój rozproszonej energetyki prosumenckiej oznacza koniec ich monopolu. Czy muszę pozytywne skutki tego procesu wyjaśniać w Płocku, siedzibie koncernu Orlen, który zwykł nie odpowiadać na listy obywateli, ale którego działalność tak okrutnie pogarsza statystyki zachorowań na raka?
Ratujmy planetę, zanim będzie za późno!“