
Wojewoda Obremski człowiekiem z plastiku!
PiS-owski wojewoda unieważnił ekologiczną uchwałę Wałbrzycha. Zieloni: “To człowiek z plastiku”
Sprzeciwiamy się blokowaniu realnych działań samorządu, które są odważną i konieczną odpowiedzią na obecne wyzwania ekologiczne❗️ Unieważnienie wałbrzyskiej uchwały, wpisuje się w politykę PiS ignorancji naukowych faktów oraz lekceważenia zdrowia i życia Polek i Polaków.
Gdy kolejne badania naukowe dowodzą, że mikrocząsteczki plastiku obecne są w wodzie, glebie, powietrzu oraz w organizmach ludzkich, lekceważenie takich danych to lekceważenie faktów.
Julia Rokicka przewodnicząca wrocławskiego koła Partii Zieloni – Wojewoda Dolnośląski unieważnił wałbrzyską uchwałę zakazującą posiadania i używania produktów jednorazowego użytku z plastiku. Wojewoda nie zrozumiał intencji wałbrzyskiej Rady Miasta, która chce wyeliminować plastik jednorazowego użytku, a nie wielorazowego!
Stanowisko w sprawie unieważnienia przez Wojewodę Dolnośląskiego, Jarosława Obremskiego uchwały podjętej przez wałbrzyskich radnych, ograniczającej posiadanie, używanie i sprzedaż plastiku jednorazowego. Wałbrzyscy radni 30 stycznia zagłosowali za przyjęciem uchwały ograniczającej używanie plastiku na terenie miasta. Zgodnie z jej zapisem we wszystkich sklepach miał obowiązywać od 1 września 2020 roku zakaz sprzedaży i udostępniania woreczków jednorazowych. Jednocześnie uchwała wprowadzała strefy wolne od plastiku jednorazowego, czyli wszystkie nieruchomości należące do miasta.
Wojewoda Dolnośląski, Jarosław Obremski stwierdził nieważność uchwały. Swoją decyzję także skomentował w mediach, mówiąc m.in. o przyjmowanych przez Wałbrzych bardziej restrykcyjnych ograniczeń niż zakłada dyrektywa UE. Wojewoda użył także słów „Bardzo ważne jest ograniczanie plastiku i edukowanie naszych rodaków o jego szkodliwości dla środowiska, ale nie można karać pieniężnie za posiadanie plastikowego guzika w koszuli, czy za posiadanie plastikowych okiennic w domu po wjeździe do Wałbrzycha”, które w naszej opinii świadczą o ironizującej nadinterpretacji treści uchwały oraz umniejszaniu powagi problemu jakim są plastikowe odpady i wpływ tworzyw sztucznych na środowisko naturalne i zdrowie ludzi.
Partia Zieloni sprzeciwia się blokowaniu realnych działań samorządu, które są odważną ale i koniczną odpowiedzią na wyzwania ekologiczne naszych czasów. Gdy kolejne badania naukowe dowodzą, że mikrocząsteczki plastiku obecne są w wodzie, glebie, powietrzu oraz w organizmach ludzkich, lekceważenie takich danych to lekceważenie faktów. Jednocześnie to samorządy, a nie władze centralne czy wojewódzkie, stają przed niezwykle trudnym problemem wzrastających cen odbioru i gospodarowania odpadów, także z tworzyw sztucznych i samorządy (czyli mieszkańcy) ponoszą tego koszty.
Wałbrzych nie jest jedynym miejscem w Europie, w którym podjęto rzeczywiste działania ograniczania plastiku. Francja jest przykładem państwa, w którym obowiązują analogiczne zakazy i ograniczenia, co dowodzi, że handel zarówno wielkopowierzchniowy jak i małe sklepiki mogą i potrafią dostosować się do takich przepisów.
Zadaniem państwa jest m.in. chronić zdrowie swoich mieszkanek i mieszkańców, dlatego uzasadnionym jest aktywne ograniczanie substancji, produktów, które są zagrożeniem. Rada Wałbrzycha pokazała kierunek działań, którego oczekujemy od rządu i należałoby tę praktykę zastosować, a nie potępiać. Unieważnienie wałbrzyskiej uchwały, argumentowane zbyt ambitnymi założeniami, wpisuje się w politykę PiS ignorancji naukowych faktów, lekceważenia zdrowia i życia Polek i Polaków oraz ograniczania praw samorządów.
Jak podkreślił Robert Suligowski przewodniczący wrocławskiego koła Partii Zieloni – Wojewoda Obremski się okazał “Człowiekiem z Plastiku”. Przez poprzednią kadencję jako Senator PiS miał szansę przeprowadzić zmiany legislacyjne na poziomie krajowym, co nie nastąpiło. Rada Miejska i Prezydent Wałbrzycha mają pełne prawo ograniczać używanie opakowań jednorazowych na terenach zarządzanych przez siebie placówek. To na Gminy i Konsumentów przerzucono ciężar kosztów utylizacji odpadów. Tymczasem powinni ponieść je producenci i sprzedawcy. Mam nadzieję, że Rada Miejska i Prezydent Wałbrzycha podejmą decyzję o zaskarżeniu zarządzenia Wojewody Obremskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – zakończył.