
Wspólny front Europejskich Zielonych w reakcji na pandemię.
Rzadko zdarzało się dotąd, by kryzys o takiej skali dotknął w tak krótkim czasie tak wielu ludzi na naszej planecie. Jest to dla naszych społeczeństw bezprecedensowe wyzwanie, któremu ludzkość musi wspólnie stawić czoła. Nie nacjonalizm i egoizm, lecz solidarność i ambitna współpraca sprawią, że wyjdziemy z tego kryzysu silniejsi i mądrzejsi. Nie wolno nam nikogo pozostawić samemu sobie. Zmierzmy się z tym wspólnie, otwierając dla wszystkich serca.
My, Europejscy Zieloni, stajemy wspólnym frontem, by wziąć udział w reakcji na pandemię.
Wspólnie:
-
-
- Wyrażamy głębokie, z serca płynące współczucie wszystkim tym, którzy zarazili się wirusem i walczą o życie, a także ich rodzinom i przyjaciołom. Dzielimy smutek i żałobę tych, którym choroba zabrała bliskich i ukochanych.
- Wyrażamy naszą solidarność i głębokie uznanie dla wszystkich, którzy narażają własne życie, opiekując się chorymi zakażonymi wirusem. Nie sposób przecenić ich wkład w nasze zbiorowe życie; nie powinno to być i nie będzie zapomniane. Nie sposób też dostatecznie podziękować wszystkim pracownikom, którzy, ryzykując co dzień własnym zdrowiem, zapewniają nam ciągłość funkcjonowania podstawowych usług.
- Z radością i szacunkiem przyjmujemy inicjatywy i twórcze rozwiązania zwykłych ludzi i zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego w całej UE, które pomagają nam wszystkim radzić sobie z nową codziennością. Głęboko doceniamy też rolę lokalnych samorządów i administracji, które są na pierwszej linii walki z kryzysem w swoich regionach i miejscowościach.
- Składamy hołd przejawom solidarności, których świadkiem jesteśmy we wszystkich krajach i regionach. Zarazem głęboko ubolewamy nad brakiem solidarności, jaki przejawiły podczas tego kryzysu państwa członkowskie UE, zwłaszcza wobec Włoch, których apel o środki medyczne pozostaje bez odpowiedzi, i wobec Hiszpanii, również silnie dotkniętej przez obecną sytuację. Apelujemy do wszystkich państw członkowskich, a także instytucji unijnych, aby skoordynowały swoje działania ze wszystkimi europejskim państwami naszego regionu, tak by zapewnić najbardziej strategiczną produkcję i efektywne wykorzystanie środków medycznych, wymianę informacji i doświadczeń oraz wsparcie ekonomiczne, jak również kontynuację bezpłatnego przepływu towarów, tak by uniknąć możliwych braków podstawowych dóbr.
- Sektor prywatny dał wspaniałe przykłady szybkiego reagowania i kreatywności w reagowaniu na kryzys. Ale i tutaj obserwujemy próby nieuczciwego wykorzystywania uzasadnionych obaw ludności. W szczególności zdecydowanie sprzeciwiamy się wszelkim próbom masowego gromadzenia danych osobowych, zarówno przez instytucje prywatne, jak i publiczne.
- Doceniamy fakt, że rządy UE podejmują obecnie w dobrej wierze starania, aby znaleźć najlepszy sposób przezwyciężenia kryzysu zdrowotnego oraz jego społecznych i gospodarczych konsekwencji. Wszędzie, gdziekolwiek Zieloni są w rządzie lub w opozycji, nie szczędzimy wysiłków, aby wnieść nasz wkład w realizację wspólnego celu.
- Jesteśmy jednak poważnie zaniepokojeni jednostronnymi działaniami niektórych rządów UE, zwłaszcza jeśli chodzi o stosowanie środków nadzwyczajnych. Wszelkie restrykcje praw podstawowych i praw człowieka muszą być maksymalnie ograniczone, jeśli chodzi o czas trwania., skuteczne, ale też proporcjonalne. Głęboko martwią nas próby czerpania politycznych korzyści z pandemii, podejmowane przez niektóre rządy. Nie należy nadużywać kryzysu jako pretekstu do niszczenia demokratycznej kontroli i równowagi, a także praw pracowniczych i socjalnych. Rządy powinny być odpowiedzialne, a środki nadzwyczajne muszą być stosowane w dobrej wierze.
- Z zadowoleniem przyjmujemy zobowiązania już poczynione na poziomie UE przez Komisję Europejską i Europejski Bank Centralny, by „zrobić, co będzie trzeba” w celu złagodzenia ekonomicznych i społecznych skutków kryzysu, zwłaszcza jeśli chodzi o zawieszenie Paktu Stabilności i Wzrostu oraz Planu Luzowania Ilościowego EBC; uważamy jednak, że muszą one iść dalej. W szczególności domagamy się pomocy finansowej dla tych państw członkowskich, które zostały dotknięte najciężej, poprzez dotacje i nisko oprocentowane pożyczki, bez jakichkolwiek niebezpiecznych politycznie warunków. Rządy oraz instytucje UE powinny pilnie podjąć współpracę w celu ustanowienia euroobligacji, które pomogłyby zwiększyć konieczne finansowanie polityk ochrony zdrowia.
- Wzywamy również państwa członkowskie oraz UE do koordynacji działań na rzecz zapewnienia zdecydowanych środków, które zapobiegłyby masowej utracie miejsc pracy i zapewniły stabilny dochód dotkniętym nią pracownikom, szczególnie tym najbardziej zagrożonym. Na czas bezpośrednio po kryzysie będziemy potrzebowali pakietu inwestycyjnego, który powinien się koncentrować na małych i średnich firmach oraz osobach samozatrudnionych, a także przyczyniać się do ukierunkowania naszej gospodarki na transformację społeczno-ekologiczną.
- Uznajemy globalny wymiar tego kryzysu i doceniamy solidarność, jaką okazało już krajom europejskim wiele państw spoza Europy. I tak samo solidarność europejska nie może zatrzymywać się na granicach UE; Unia musi przekazać niezbędną pomoc humanitarną i najlepsze zasoby medyczne, zwłaszcza krajom Globalnego Południa. UE musi także zapewnić maksimum współpracy z WHO i innymi organami międzynarodowymi w celu wypracowania skutecznej reakcji medycznej (współpraca badawcza w zakresie szczepionek itd.) i dzielenia się badaniami.
-
Uważamy, że w walce z kryzysem nasz wspólny kompas powinien bazować na następujących elementach:
-
-
- Musimy wspólnie zapewnić, by nikt nie był pozostawiony samemu sobie, zwłaszcza osoby najbardziej bezbronne w obrębie naszych społeczeństw i na ich obrzeżach. Kryzys w żadnym wypadku nie powinien pogłębić niesprawiedliwości i społecznego wykluczenia. Uważamy w szczególności, że zarządzanie kryzysem nie powinno powstrzymywać UE i jej państw członkowskich, wraz z innymi krajami Europy, od pilnych i odpowiedzialnych działań na rzecz złagodzenia pogarszającej się sytuacji w obozach dla uchodźców na wyspach Grecji. Obozy powinny być z tych wysp ewakuowane, aby zapewnić uchodźcom bezpieczny dostęp do opieki zdrowotnej, kwarantanny i innych stosownych środków przeciwko koronawirusowi.
- Skuteczna, wydajna i długotrwała reakcja na kryzys wymaga działania zbiorowego. Ochrona życia oznacza rezygnację z wąskich interesów narodowych czy gospodarczych. W tym sensie, choć pochwalamy dotychczasowe koordynacyjne wysiłki ze strony instytucji unijnych, muszą one obecnie przestawić się na rolę lidera.
- Znalezienie właściwej odpowiedzi na kryzys wymaga od nas myślenia i działania niestandardowego, zwłaszcza jeśli chodzi o politykę makroekonomiczną. Struktury, przepisy, zasady i procedury muszą być tworzone tak, by służyły życiu, a nie na odwrót.
- Publiczne, bezpłatne i właściwie finansowane systemy opieki zdrowotnej są i muszą pozostać trzonem naszych opiekuńczych państw, a UE powinna dążyć do większej współpracy pomiędzy nimi i do mechanizmów ich dalszego wspierania. Chcemy sprawić, by ten kryzys stał się punktem wyjścia do stworzenia większej integracji europejskiej i ruchu w stronę silniejszej, bardziej zielonej i bardziej socjalnej Europy. Nie popełnijmy błędu w tej sprawie: sposób, w jaki będziemy sobie radzić z tym kryzysem, oraz stopień naszej zdolności do koordynacji i wzajemnego wsparcia albo nieodwracalnie uszkodzą zarówno projekt europejski, jak i nasze demokracje, albo – na odwrót – wzmocnią jedno i drugie.
-
Jesteśmy przekonani, że kiedy pokonamy ten kryzys, nie będzie powrotu do dawnego biegu spraw, nie można go też używać jako alibi dla polityki ostrych cięć budżetowych, tak jak to było po globalnym kryzysie finansowym. Podobnie jak zmiany klimatu, które pozostaną pilnym wyzwaniem egzystencjalnym, pandemia głęboko podważa sposób organizacji naszych społeczeństw, nasz sposób życia na tej planecie i mnóstwo konwencjonalnych polityk. Bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy jako zbiorowość nowego kompasu. W tej perspektywie kryzys COVID-19 tym bardziej wzmacnia absolutną potrzebę inicjatyw transformacyjnych, takich jak śmiały Europejski Zielony Ład i masowe reinwestycje w wysokiej jakości usługi publiczne, przede wszystkim w sektor ochrony zdrowia. Tylko w ten sposób obecny kryzys doprowadzi nas do sprawiedliwszych, bardziej zrównoważonych i bardziej demokratycznych społeczeństw.