Wybory w Krakowie: Zieloni razem z ruchami miejskimi
Zieloni idą do krakowskiego samorządu! Razem ze związkami zawodowymi i ruchami miejskimi współtworzymy komitet wyborczy Kraków Przeciw Igrzyskom – Porozumienie Ruchów Miejskich. Jednym z liderów list KPI jest Michał Wszołek – przewodniczący krakowskich struktur Partii Zieloni.
„Po Twojej stronie” – tak brzmi hasło wyborcze komitetu wyborczego Kraków Przeciw Igrzyskom – Porozumienie Ruchów Miejskich. Na konferencji prasowej 9 września Tomasz Leśniak, lider KPI i kandydat na prezydenta Krakowa, przedstawił główne postulaty oraz liderów list do rady miejskiej komitetu.
Leśniak mówił: – Kiedy mówimy „igrzyska”, niekoniecznie mamy na myśli wielkie zawody sportowe. Polityka igrzysk to nieprzemyślane inwestycje oraz pełen przepychu i arogancji styl sprawowania władzy. Stadiony zamiast przedszkoli, galerie handlowe zamiast tramwajów, beton zamiast parków. Igrzysk chce władza, ale rachunek płacimy wszyscy. Dlatego nasz plan jest prosty: zwracamy się ku podstawowym zadaniom samorządu i codziennym potrzebom mieszkańców. Najważniejsze w naszej kampanii będą usługi publiczne i jakość życia.
Dla każdej dzielnicy
Listę KPI w okręgu nr 1 (Stare Miasto, Bronowice, Zwierzyniec) otwiera Małgorzata Małochleb, działaczka społeczna i ekologiczna, związana z ruchem antysmogowym. Doświadczenie zdobywała jako radna Dzielnicy II, obecnie działa w Fundacji Otwarty Plan. Chce skupić się na rozbudowie terenów zielonych, realizacji założeń zrównoważonego transportu z naciskiem na pieszych, pasażerów komunikacji miejskiej i rowerzystów, programie ochrony powietrza oraz przywróceniu podstawowej funkcji chodników – przestrzeni dla pieszych.
Zbigniew Semik, działacz stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów, jest „jedynką” na Grzegórzkach i Prądniku Czerwonym (okręg nr 2). Jako radny zajmie się kulturą, promocją budżetu obywatelskiego, ekologią i transportem. Na co dzień pracuje w dziale edukacji Muzeum PRL-u.
Kandydat na prezydenta KPI, Tomasz Leśniak, socjolog i działacz społeczny, wystartuje do rady miasta na rodzinnym Prądniku Białym, wraz z Krowodrzą tworzącym okręg nr 3.
Z Dębnik, Swoszowic i Pogórza Duchackiego (okręg 4) wystartuje Marcin Szewczyk – nauczyciel, działacz społeczny i radny Dzielnicy X. Jego liczne inicjatywy w radzie dzielnicy zaowocowały między innymi remontami ZSO nr 35 i dróg, lepszą współpracą ze strażą miejską, pomocą rodzinom wielodzietnym. W Radzie Miasta skupi się na edukacji, transporcie publicznym oraz infrastrukturze sportowej i kulturalnej. Ważną sprawą będzie dla niego problem składowiska śmieci Barycz.
Podgórze, Łagiewniki, Borek Fałęcki, Bieżanów i Prokocim – to okręg Michała Wszołka, krakowskiego przewodniczącego Partii Zieloni, prawnika i eksperta od transportu publicznego i demokracji lokalnej. Wszołek stawia na przejrzysty samorząd i większą jawność procesów decyzyjnych władzy; chce, żeby władza zaczęła bardziej sensownie wydawać pieniądze: zamiast budować kolejne hale sportowe, zwiększyć dostępność przedszkoli i żłobków.
Z Czyżyn, Mistrzejowic i Wzgórz Krzesławickich (okręg nr 6) wystartuje Anna Rymaszewska — nauczycielka, inicjatorka akcji społecznych i charytatywnych autorka własnego programu nauki o regionie. Zależy jej na podniesieniu poziomu bezpieczeństwa, zwłaszcza w Nowej Hucie, zagospodarowaniu terenów zielonych, zwiększeniu liczby placówek opiekuńczych i kulturalnych dla dzieci i młodzieży. Bliskie są jej także problemy seniorów.
A w Nowej Hucie i Bieńczycach (okręg 7) pierwszą kandydatką KPI będzie Anna Ratecka – działaczka społeczna od lat zaangażowana w pracę z osobami wykluczonymi, socjolożka. Doświadczenie zdobywała, organizując konsultacje społeczne, monitorując działania władz miasta w kwestii rewitalizacji Huty oraz walcząc o odszkodowania za budowę spalarni śmieci. Ratecka chce poprawić jakość transportu publicznego w obrębie Nowej Huty, zwiększyć środki na utrzymanie infrastruktury komunalnej, wdrożyć program rewitalizacji dzielnicy.
Program, czyli rozmawiajmy o konkretach
Kraków Przeciw Igrzyskom zaprezentował również hasła programowe i swoje kluczowe postulaty. Szczegółowy program będzie prezentowany podczas spotkań tematycznych – każdy z rozdziałów poświęconych polityce miejskiej osobno. Pierwsza odsłona cyklu – o transporcie – już w przyszłym tygodniu.
Wszystko zaczyna się od szkoły. Jak mówiła Anna Rymaszewska, niż demograficzny to szansa na wyższą jakość edukacji. KPI postuluje zmniejszenie liczby uczniów w klasach (do 25 osób) i przywrócenie publicznych stołówek szkolnych. Chce także zająć się profilaktyką zdrowotną w szkołach – odpowiedzią na fakt, że przeszło 80% dzieci w wieku 6-12 ma problem z próchnicą, ma być uruchomienie miejskich dentobusów.
Szybszy tramwaj zamiast metra. Małgorzata Małochleb tłumaczyła, że nowe podejście do zarządzania ruchem i zwiększenie częstotliwości kursów to rozsądna alternatywa dla kosztownego metra – aby szybki tramwaj był naprawdę szybki. KPI chce zachęcić w ten sposób krakowian do częstszego korzystania z transportu zbiorowego. Jak mówi Małochleb, na drogach zrobi się wtedy luźniej i skorzystają na tym też kierowcy.
Zostań w Krakowie! – to odpowiedź KPI na rosnące koszty życia w Krakowie – mówiła Anna Ratecka. Jedno proponowanych rozwiązań to program budowy przez gminę tanich mieszkań na wynajem – na szeroką skalę. Kraków nie korzysta dotąd z pozwalającego na to programu Banku Gospodarstwa Krajowego.
Koniec aroganckiej władzy. Jak mówił Michał Wszołek z Partii Zieloni, próba organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich pokazała, że władze Krakowa działają w sposób nieprzejrzysty. Decyzje o wydaniu olbrzymich kwot zapadały bez konsultacji społecznych i w tajemnicy przed mieszkańcami. Dlatego KPI domaga się szybkiego i obszernego informowania krakowian o dużych zobowiązaniach i inwestycjach.