
Wzywamy Ministra Zdrowia do określenia sposobu weryfikacji i wskazania zasad postępowania w przypadku niedopełnienia obowiązku szczepień przeciwko COVID-19
Partia Zieloni wzywa Ministra Zdrowia do określenia sposobu weryfikacji i wskazania zasad postępowania w przypadku niedopełnienia obowiązku szczepień przeciwko COVID-19. Partia Zieloni od 20 lipca 2021 roku była pierwszą w Polsce partią polityczną, która domagała się od Ministra Zdrowia wprowadzenia powszechnych, obowiązkowych szczepień ochronnych przeciwko COVID-19. Ministerstwo Zdrowia nie podjęło tego zdecydowanego i odpowiedzialnego kroku. Zamiast tego zostanie wprowadzony obowiązek szczepień dla personelu medycznego, który wejdzie w życie od 1 marca 2022 roku. To działanie niewystarczające, ale mimo to krok w dobrą stronę. Dlatego z niepokojem przyjmujemy nieścisłości, w związku z którymi weryfikacja dopełnienia obowiązku szczepień przez personel medyczny może być nieskuteczna, a pracodawcy nie otrzymali żadnych zaleceń dotyczących postępowania w przypadku niedopełnienia obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 przez pracowników.
Według rozporządzenia Ministra Zdrowia z 22 grudnia 2021 roku obowiązkowi szczepień przeciwko COVID-19 podlegają następujące grupy:
- osoby wykonujące zawód medyczny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego;
- osoby zatrudnione oraz osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym;
- studenci kształcący się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego.
Zgodnie z treścią rozporządzenia te osoby są zobowiązane poddać się szczepieniu ochronnemu, w wyniku którego otrzymają unijne cyfrowe zaświadczenie zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 14 czerwca 2021 roku. Obowiązek stosuje się wyłącznie do osób, które nie mają przeciwwskazań do szczepienia w zakresie stanu ich zdrowia.
Niestety, jak zwracają uwagę dyrektorzy szpitali i innych podmiotów z sektora ochrony zdrowia oraz pracodawcy zrzeszeni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia rozporządzenie Ministra Zdrowia nie określa sankcji za niedopełnienie obowiązku szczepień we wskazanym terminie. W ocenie pracodawców, do której przychyla się Partia Zieloni, brak uchwalenia stosownej ustawy, a zatem brak delegacji ustawowej wprowadzającej i określającej sankcje oznacza, że pracodawcy są pozbawieni narzędzi potrzebnych, by skutecznie skłonić personel do realizacji obowiązku szczepień – tym bardziej, że w ocenie części samorządów zawodowych naruszenie § 12a Rozporządzenia nie stwarza gruntu do wyciągnięcia sankcji dyscyplinarnych. Sankcje powinny być określone w ustawie, na mocy której zostało wydane rozporządzenie Ministra Zdrowia.
Partia Zieloni apeluje do Ministra Zdrowia o wprowadzenie sankcji finansowych na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zgodnie z treścią ustawy Państwowa Inspekcja Sanitarna może nałożyć grzywnę administracyjną na osobę, która w stanie zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii nie stosuje się do nakazów, zakazów lub ograniczeń, o których mowa w art.48a Ustawy. Domagamy się od Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego czytelnych deklaracji i zdecydowanych działań, dzięki którym ciężar weryfikacji obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 i wyciąganie sankcji finansowych w przypadku jego niedopełnienia nie spadnie wyłącznie na pracodawców.
Jednocześnie ponawiamy nasz apel z dnia 20 lipca 2021 roku i wzywamy Ministra Zdrowia do wprowadzenia obowiązku szczepień nie tylko dla personelu medycznego, ale też dla wszystkich osób, które pełnią ważne funkcje w społeczeństwie i odpowiadają za kontakt z obywatelkami i obywatelami – minister i ministrów, posłanek i posłów, senatorek i senatorów, urzędniczek i urzędników państwowych, nauczycielek i nauczycieli, ekspedientek i ekspedientów, pracowników gastronomii, hotelarstwa, a następnie całego społeczeństwa (za wyjątkiem osób, które mają udokumentowane przeciwwskazania do szczepienia ze względu na ich stan zdrowia).