
„Zielona Góra jest zielona tylko z nazwy”. Betonoza nas zabija, a Zieloni z Zielonym Ładem ruszają z odsieczą!
Przestańmy traktować miasta jak prywatne folwarki. Tam żyją ludzie, a zalani z każdej strony betonem nie przeżyją długo – apelowali działacze i działaczki Zielonych podczas konferencji prasowej, otwierającej wystawę o zielonej wersji planu odbudowy Polski i Europy po pandemii w Zielonej Górze.
Politycy i polityczki Partii Zieloni podczas dzisiejszej (22 października) konferencji prasowej otworzyli w Zielonej Górze wystawę poświęconą Zielonemu Ładowi, czyli planowi odbudowy Polski i Europy po pandemii koronawirusa. Zieloni odwiedzili już Warszawę, gdzie rozmawiali o zielonej przedsiębiorczości, Lublin, gdzie rozmawiali o prawach człowieka i polityce międzynarodowej, Rzeszów, gdzie rozmawiali o lasach, Kraków, gdzie dyskutowali o transporcie zbiorowym i czystym powietrzu, Kielce, gdzie dyskutowali o edukacji, Łodzi, gdzie tematem była feministyczna odbudowa, a także Katowice – gdzie dyskutowali o transformacji energetycznej, Poznań, gdzie problemem dyskusji były prawa zwierząt i Wrocław, gdzie dyskusja dotyczyła kultury. Dzisiaj w Zielonej Górze rozmawiali o konieczności zmian w polskich miastach – o smogu, betonozie, korkach i innych problemach dużych miast w naszym kraju. Otwarciu wystawy towarzyszył panel dyskusyjny poświęcony konieczności zmian w polityce miejskiej w Polsce.
– Miasta już w średniowieczu były enklawami wolności i dzisiaj też mogą bronić demokracji i tolerancji przed nacjonalizmem i populizmem. Wiedzą o tym mieszkańcy Warszawy, Gdańska, czy Poznania. Dziś jednak niestety zbyt często życie w dużym mieście kojarzy nam się ze smogiem, betonozą, pseudorewitalizacją, zakorkowanymi ulicami, handlem uciekającym z ulic do centrów handlowych, wreszcie kosmicznymi cenami mieszkań. Widzimy to też w Zielonej Górze, która jak w soczewce skupia problemy, z jakimi dzisiaj mierzą się miasta. To wina lokalnych włodarzy, którzy traktują miasto jak prywatny folwark, nie zważając na interes ludzi, którzy w nim żyją. Ale to też wina rządu, którego polityka miejska w ogóle nie interesuje – bo miasta nie głosują na PiS – mówił na konferencji poseł Zielonych Tomasz Aniśko.
– W warunkach katastrofy klimatycznej zieleń w mieście to skarb – pochłaniający CO2, redukujący smog i chroniący przed upałem. Błędne decyzje włodarzy dotyczące wycinek drzew i betonowania miejskich placów drastycznie obniżają jakość życia mieszkanek i mieszkańców. Dlatego potrzebna jest inna wizja miasta: zielonego, rozwijającego się w sposób trwały i zrównoważony, zapewniającego właściwą jakość życia jak największej liczbie mieszkańców, dbającego o dobrostan przyrody i ekosystem całej planety. Możemy zmienić Szare Miasta na Miasta Zielone. – dodał Aniśko.
Na konferencji prasowej była obecna również przewodnicząca zielonogórskiego koła Zielonych – Joanna Liddane, która przypomniała o staraniach miejskich aktywistów o to, aby Zielona Góra była naprawdę zielonym miastem, a nie zielonym jedynie z nazwy.
– Zielona Góra jest zielona tylko z nazwy. Przez ostatnie kilkanaście lat, pod rządami prezydenta Kubickiego, miasto poniosło niepowetowane straty. Mamy coraz mniej drzew, coraz więcej betonu i coraz gorszą jakość życia. Nie można dobrze żyć, nie można dobrze wychować dzieci w betonowym, szarym mieście. Dlatego my jako Zieloni żądamy, żeby miasto przeprowadziło kompleksową inwentaryzację i profesjonalną pielęgnację miejskiego drzewostanu. Żądamy też ochrony zielonych enklaw i terenów podmokłych, które znalazły się w granicach miasta po jego rozszerzeniu. Nie każde miasto ma las na wyciągnięcie ręki tak, jak Zielona Góra – dlatego musimy zadbać o to, żeby pielęgnować naszą zieleń i by nasze miasto nie zostało Betoową Górą . – powiedziała Joanna Liddane.
Po konferencji odbędzie się panel dyskusyjny z posłem Tomaszem Aniśko w Cafe Noir o godzinie 17.00.
Celem pracy nad Zielonym Ładem jest stworzenie planu rządzenia po pandemii COVID-19, tak, żeby Polska i Unia Europejska mogły wyjść obronną ręką z kolejnych kryzysów, z katastrofą klimatyczną na czele. Trzy najważniejsze punkty programowe to:
- zielona gospodarka: oparcie polskiej gospodarki na zielonych innowacjach i zwiększenie jej konkurencyjności na świecie;
- zielone społeczeństwo: oparte na równości i solidarności ludzkiej oraz zapewnieniu godnych warunków pracy w sektorach niezbędnych do funkcjonowania społeczeństwa, takich jak oświata i opieka zdrowotna
- zielona transformacja: odejście od wykorzystywania rosyjskiego węgla i gazu na rzecz własnej taniej energii z odnawialnych źródeł.