
Zieloni solidarni z osobami LGBT+ w Milanówku
W związku z Międzynarodowym Dniem Tolerancji, przypadającym na 16 listopada, do Rady Miasta Milanówka trafiła petycja o uchwalenie “Deklaracji solidarności z osobami LGBT+”. Pod inicjatywą grodziskiego koła partii Zieloni podpisało się ponad 100 mieszkańców, w tym – przewodniczący stowarzyszeń i fundacji, radni Milanówka, oraz cztery Posłanki do Sejmu RP. Jest to już druga po Podkowie Leśnej uchwała dla społeczności LGBT+ w powiecie grodziskim w tym roku.
Projekt uchwały stworzył poseł Zielonych Tomasz Aniśko i pracownicy jego biura poselskiego we współpracy z Instytutem Równości. Został on złożony po raz pierwszy do władz lubuskich gmin i do sejmiku woj. lubuskiego w 2020 roku.
“Społeczność LGBT+ stanowi od 5-10% osób mieszkających w danym regionie. To oznacza, że w mieście takim jak Milanówek będzie to od 750-1500 mieszkańców. Homofobia jest niestety wciąż powszechnym problemem, więc musimy stanąć w obronie naszych wartości i pomóc tym ludziom na drodze do równouprawnienia i pełnej akceptacji w społeczeństwie” – mówi autor petycji, współprzewodniczący grodziskiego koła Partii Zieloni, Mirosław Kaznowski.
Petycja wraz z projektem uchwały trafiły do Rady Miasta Milanówka 6 listopada 2021, a dziś przekazano list poparcia, podpisany przez szerokie grono sygnatariuszy i sygnatariuszek. Są w nim: posłanki do Sejmu RP Katarzyna Osos (Platforma Obywatelska), Małgorzata Tracz (Partia Zieloni), Urszula Zielińska (Partia Zieloni), Magdalena Biejat (Lewica Razem) oraz lokalni politycy i polityczki Polski 2050, Zielonych, Razem i Nowoczesnej.
Ponadto pod listem znajdziemy nazwiska przedstawicieli stowarzyszeń i fundacji zarówno krajowych takich jak Wiara i Tęcza, Instytut Równości, Ostra Zieleń, czy lokalnych, w tym Musszelka, Bibuła Milanowska oraz Dobro Wraca. Nie brakuje też znanych osób z Milanówka i okolic, w tym byłej burmistrzyni Wiesławy Kwiatkowskiej, czy polskiej działaczki społecznej, aktywistki społeczności LGBT+ oraz wieloletniej mieszkanki miasta, Ygi Kostrzewy.
“W Polsce niestety osoby LGBT+ są często ofiarą hejtu, wykluczenia i dehumanizacji, zarówno w życiu codziennym, społecznym jak i od strony prawnej. Ataki te często kierowane są w sposób agresywny, pełen nienawiści do człowieka. W efekcie ci ludzie nie mogą obecnie korzystać w pełni z przywilejów, wolności i swobód obywatelskich gwarantowanych przez Konstytucję RP oraz traktaty unijne. Unia Europejska dąży do tego, aby małżeństwa jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej UE, więc obecna sytuacja w Polsce przyczynia się do zagrożenia polexitem.” komentuje posłanka do Sejmu RP i przewodnicząca Partii Zieloni, Małgorzata Tracz.
Temat wzbudził zainteresowanie mieszkańców i wywołał szeroką debatę publiczną na forach społecznościowych. Tym bardziej, że w przyszłą niedzielę, 21 listopada, odbędzie się w mieście referendum w związku z odwołaniem Burmistrza Piotra Remiszewskiego, który na dzień dzisiejszy nie odniósł się publicznie do tematu tej oddolnej inicjatywy.
“Mówienie o osobach LGBT+ czy wywieszenie tęczowej flagi nie powinno budzić kontrowersji – bo tęcza nie obraża, a ludzi należy traktować się z szacunkiem i godnością bez względu na ich orientację seksualną. Orientacja to sprawa prywatna i nie powinna stanowić bariery do akceptacji w społeczeństwie.” – mówi współzałożycielka fundacji Musszelka w Milanówku, mieszkanka Milanówka, Joanna Miś-Skrzypczak.
Obecnie jedna trzecia Polaków żyje w “strefach wolnych od LGBT”, a Unia Europejska dąży do tego, aby małżeństwa jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej UE.
“Milanówek nie jest tak otwarty na temat LGBT+ jak Warszawa, a Warszawa nie jest tak otwarta na temat LGBT+ jak np. Kopenhaga. Polska jest jednak jednym z najbardziej homofobicznych krajów Europy. Nie poprawimy jakości życia dla tych osób jeżeli nie nauczymy się mówić otwarcie o ich problemach oraz ich prawach.“ – komentuje Monika Piątkowska, pełnomocniczka ds. budowy struktur Polska 2050
Data obrad Rady Miasta nie jest jeszcze znana, lecz ustawowo powinna się odbyć nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia jej złożenia.