
Zieloni startują do sejmików wojewódzkich i wybierają nowe władze
W Warszawie zakończył się pierwszy dzień obrad kongresu Partii Zieloni. Działacze i działaczki Zielonych z całej Polski wybrali nowe władze partii. Na kolejną kadencję w roli przewodniczących Partii Zieloni zostali wybrani Marek Kossakowski i Małgorzata Tracz, dotychczasowi liderzy ugrupowania.
W nowej Radzie Krajowej znaleźli się: Miłosława Stępień, Julia Rokicka, Monika Paca, Aleksandra Kołeczek, Dagmara Misztela, Izabela Janicka, Urszula Zielińska, Małgorzata Wójcik i Wanda Majewska oraz Robert Sucharzewski, Mariusz Rusinek, Jakub Kobyliński, Maciej Józefowicz, Maciej Psych Smykowski, Marcel Kwaśniak, Maciej Boryna, Tomasz Wojciechowski i Adrian Sulikowski.
Delegaci i delegatki na kongres zdecydowali, że Partia Zieloni wystawi własne listy w wyborach do sejmików wojewódzkich. Listy wyborcze będą otwarte dla ruchów kobiecych, ekologicznych, prozwierzęcych i społecznych oraz wszystkich osób, które podzielają zielone wartości. Priorytetami kampanii wyborczej do sejmików będą: walka ze smogiem, dostępny transport publiczny, ograniczanie przywilejów myśliwych i zielone miejsca pracy tworzone dzięki funduszom europejskim.
– Startujemy do sejmików, ponieważ tylko my możemy zająć się w nich sprawami, które inne ugrupowania traktują jako sezonowe tematy lub które są dla nich drugorzędne – mówi Marek Kossakowski, przewodniczący Partii Zieloni. – Tylko Zieloni w sejmikach będą pilnować realizacji uchwał antysmogowych. Jako jedyna partia wolna od wpływów lobby łowieckiego zatrzymamy myśliwych z daleka od miast oraz wsi. Zadbamy o rozwój transportu w regionach, tak by nawet najmniejsze miejscowości nie były odcięte od świata. Chcemy wreszcie, aby fundusze europejskie zaczęły tworzyć gospodarkę przyszłości, przyjazną środowisku i dającą miejsca pracy.
– Zieloni w samorządzie będą skuteczni– mówi Małgorzata Tracz, przewodnicząca Partii Zieloni. – Nie mamy zamiaru iść do sejmików, aby być w nich wieczna opozycją, ani z propozycjami, których nie są w stanie zrealizować władze samorządowe. Mamy swój program i idee, które musimy wprowadzić w życie, gdyż od tego zależy przyszłość naszego kraju i naszych dzieci i wnuków.
Na kongresie Zieloni przyjęli również uchwałę o wyborach do Parlamentu Europejskiego. Partia ma być przygotowana zarówno na samodzielny, jak i koalicyjny start. Zieloni będą dążyć do stworzenia szerokiej progresywnej koalicji wyborczej, która zagwarantuje obecność europosłów i europosłanek podzielających zielone i progresywne wartości w następnym Parlamencie Europejskim.
Sylwetki przewodniczących:
Marek Kossakowskijest z zawodu dziennikarzem, pracował w “Gazecie Wyborczej” (w tym jako szef działu zagranicznego), “Rzeczpospolitej” i “Dzienniku”. Wcześniej działacz opozycji demokratycznej w PRL, redaktor i kolporter wydawnictw niezależnych, internowany w 1981 r. Uczestnik pacyfistycznego ruchu Wolność i Pokój, będącego prekursorem zielonej polityki w Polsce. Od 2016 r. przewodniczący Partii Zieloni, wcześniej kierował warszawskim kołem Zielonych. Twitter: @KossakM.
Małgorzata Traczjest absolwentką polonistyki i stosunków międzynarodowych, zawodowo zajmuje się prowadzeniem i organizacją szkoleń. Miejska aktywistka, współzałożycielka Stowarzyszenia „Trampolina”, członkini Stowarzyszenia Eko-Unia. Od 2015 roku przewodnicząca Partii Zieloni, wcześniej kierowała wrocławskim kołem Zielonych. Twitter: @GoTracz.