
Zieloni startują w Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego
- Rada Krajowa Partii Zieloni zdecydowała o starcie w wyborach do PE w ramach Koalicji Europejskiej wspólnie z PO, N, SLD i PSL
- Zielony plan transformacji energetycznej będzie jednym z priorytetów programowych koalicji
- Równocześnie Zieloni będą prowadzić własną kampanię w ramach kampanii Europejskiej Partii Zielonych
Partia Zieloni w wyborach do Parlamentu Europejskiego wystartuje w ramach Koalicji Europejskiej wspólnie z Platformą Obywatelską, Sojuszem Lewicy Demokratycznej, Nowoczesną i Polskim Stronnictwem Ludowym. Decyzję w tej sprawie podjęła obradująca w Warszawie Rada Krajowa partii.
Według koalicyjnych ustaleń kandydaci i kandydatki Partii Zieloni wystartują ze wspólnych list we wszystkich okręgach wyborczych. W nazwie przyszłego komitetu wyborczego znajdzie się też słowo “Zieloni”. W europarlamencie posłowie i posłanki Zielonych dołączą do frakcji tworzonej przez Europejską Partię Zielonych.
Zgodnie z uchwałą Rady Krajowej zarząd Partii Zieloni otrzymał upoważnienie do podpisania wynegocjowanej umowy koalicyjnej. Rada Krajowa zastrzegła sobie prawo do odmowy podpisania umowy w przypadku niekorzystnej dla Zielonych zmiany wcześniej uzgodnionych warunków przez pozostałych uczestników koalicji.
– Polską racją stanu jest bycie częścią Unii Europejskiej. Bez silnej wspólnoty krajów Europy ochrona zasobów Ziemi i walka ze zmianami klimatycznymi zakończy się katastrofą- komentuje przewodniczący Zielonych Marek Kossakowski. – Niestety, obecny rząd Prawa i Sprawiedliwości brnie w otwarty konflikt z Unią Europejską. Staje tu w jednym rzędzie z prorosyjską skrajną prawicą spod znaku Alternatywy dla Niemiec, Ligi Północnej Matteo Salviniego oraz Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen. Dlatego Polska potrzebuje koalicji wyborczej, w której skład wejdą wszystkie proeuropejskie siły polityczne i ruchy społeczne. Taka szeroka koalicja, połączona wspólnymi europejskimi wartościami, może stanowić siłę, która zatrzyma PiS. Przystępujemy do Koalicji Europejskiej, która – 16 lat po referendum europejskim – umożliwi Polkom i Polakom ponownie powiedzieć „Tak!” dla Europy i dla miejsca Polski w europejskiej wspólnocie.
Kandydatkami i kandydatami Zielonych do Parlamentu Europejskiego będą w pierwszej kolejności osoby zaangażowane w opracowanie zielonego planu transformacji energetycznej: sekretarzyni Zielonych dr Miłosława (Miłka) Stępień w Wielkopolsce, Urszula Zielińska w Warszawie, Julia Rokicka na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie oraz Ewa Sufin-Jacquemart w Małopolsce i Świętokrzyskiem. Ponadto na Podkarpaciu kandydatem Zielonych będzie rzecznik prasowy partii Maciej Józefowicz. W województwie lubelskim wystartuje Artur Mazur, przewodniczący lokalnych struktur. Kandydatem partii na Mazowszu będzie dr Idris Dawido, lekarz kurdyjskiego pochodzenia.
– Tworzymy Koalicję Europejską jako porozumienie partii należących do wszystkich proeuropejskich grup w Parlamencie Europejskim: chadeków, socjalistów, liberałów i Zielonych – mówi przewodnicząca Zielonych, Małgorzata Tracz. – Zielonych oraz PO, SLD, PSL i Nowoczesną łączą fundamentalne wartości proeuropejskie i demokratyczne. Doceniamy też uznanie naszych partnerów koalicyjnych dla zielonego programu transformacji energetycznej w stronę OZE i ochrony klimatu. Stanie się on jednym z priorytetów kampanii Koalicji Europejskiej. W Parlamencie Europejskim będziemy wspólnie działać na rzecz jego realizacji.
W ramach Koalicji Europejskiej Partia Zieloni będzie również prowadzić własną kampanię, jako część kampanii Europejskiej Partii Zielonych. Jej podstawami będzie 12 priorytetów programowych, wspólnych dla zielonych partii w całej Europie. Pierwszym z nich jest walka ze zmianami klimatu poprzez stopniową rezygnację z węgla, promowanie efektywności energetycznej i przejście w 100 proc. na odnawialne źródła energii
– Jako Zieloni chcemy Europy solidarnej, opartej na równości ludzi i społeczeństw oraz ratującej planetę przed klimatyczną katastrofą Jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi w najbliższych latach Unia Europejska, jest transformacja energetyczna Europy, oparta na rozwoju OZE i odejściu od paliw kopalnych – mówi Miłosława Stępień. – W obliczu postępujących zmian klimatu i kończących się zasobów paliw kopalnych, ambitna transformacja energetyczna Europy i Polski jest kluczowym fundamentem programowym Partii Zieloni i jednym z priorytetów europejskiej kampanii.
Oprócz postulatów ekologicznych Zieloni chcą również, żeby Unia Europejska w większym stopniu dążyła do sprawiedliwości społecznej. Ma temu służyć m.in. zagwarantowanie godnego dochodu minimalnego w państwach członkowskich oraz walka o sprawiedliwość podatkową, likwidującą podatkowe przywileje wielkich korporacji. Kampania Zielonych będzie promowała również prawa kobiet, w tym zwalczanie przemocy na tle płci, walkę z dyskryminacją i zapewnienie poszanowania pełni praw reprodukcyjnych we wszystkich państwach członkowskich UE.
UCHWAŁA RADY KRAJOWEJ PARTII ZIELONI z 17 lutego 2019 roku
w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego
Zgodnie z § 41 ust. 1a lit. k) Statutu Partii Zieloni Rada Krajowa postanawia co następuje:
1. Partia Zieloni stworzy wspólny koalicyjny komitet wyborczy w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku wspólnie z Platformą Obywatelską, Sojuszem Lewicy Demokratycznej, Polskim Stronnictwem Ludowym oraz Nowoczesną, z którymi łączą ją fundamentalne wartości proeuropejskie i demokratyczne, a także wyrażających zrozumienie dla dążenia do przeciwdziałania zmianom klimatu i zanieczyszczeniu powietrza dzięki m.in. rozwojowi energii ze źródeł odnawialnych.
2. Rada Krajowa Partii Zieloni zakłada, że skrót nazwy „Zieloni” będzie obecny w nazwie koalicyjnego komitetu wyborczego obok skrótów innych partii tworzących ten komitet.
3. Zarząd Krajowy zostaje upoważniony do podpisania wynegocjowanej umowy koalicyjnej.
Zarząd Krajowy może odmówić podpisania umowy koalicyjnej w przypadku niekorzystnej dla Partii Zieloni zmiany wcześniej uzgodnionych warunków przez pozostałych uczestników koalicji.
Rada Krajowa następczo zatwierdza odmowę podpisania przez Zarząd Krajowy umowy koalicyjnej. Jednocześnie Rada Krajowa wyznacza nowe kierunki działania Zarządu Krajowego w ramach przygotowań do startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
4. Potwierdza się mandat Zarządu Krajowego do reprezentowania Partii Zieloni w kontaktach oraz współdziałaniu z pozostałymi uczestnikami koalicji.
5. Zarząd Krajowy zostaje upoważniony do wydelegowania przedstawicieli Partii Zieloni, którzy wejdą w skład koalicyjnego komitetu wyborczego oraz którzy wejdą w skład wspólnego sztabu wyborczego koalicji.
6. Rada Krajowa Partii Zieloni zobowiązuje wszystkie osoby, które będą kandydować do Parlamentu Europejskiego z rekomendacji Partii Zieloni z list koalicyjnego komitetu wyborczego, do przystąpienia, po otrzymaniu mandatu posła/posłanki do Parlamentu Europejskiego, do grupy popieranej przez Europejską Partię Zielonych i tworzoną przez jej partie członkowskie.
7. Uchwała wchodzi w życie z dniem uchwalenia.