
Zieloni w Gdańsku: Europejska solidarność to odejście od rosyjskiego węgla i gazu
Historyczne idee “Solidarności” dziś wypełnia Unia Europejska odchodząc od paliw kopalnych, ludzie niosący pomoc uchodźcom na granicy, czy europejscy Zieloni sprzeciwiający się gazociągowi Nord Stream II – mówili politycy Zielonych, otwierając wystawę poświęconą Zielonemu Ładowi w Gdańsku.
Posłanka Partii Zieloni Urszula Zielińska i przewodniczący struktur Zielonych na Pomorzu Marek Weryszko otworzyli na placu Solidarności w Gdańsku wystawę, która przedstawia założenia Zielonego Ładu – programu gospodarczej i społecznej odbudowy Europy i Polski po pandemii COVID-19. Otwarciu wystawy, przygotowanej razem z Europejską Partią Zielonych, będzie towarzyszyć debata, której tematem jest europejska solidarność.
-To tu w Gdańsku wiatr zmian zaczynał swój bieg. Słowo “solidarność” do dziś kojarzy się z walką o prawa słabszych. Ale te prawa są łamane tu w Polsce. Mieliśmy dramatyczny przykład w Pszczynie, gdzie zmarła kobieta, której odmówiono aborcji. Mamy kolejny taki przykład na wschodniej granicy. Wreszcie rząd odbiera nam i przyszłym pokoleniom prawo do czystego powietrza i dobrego klimatu. Dlatego potrzebujemy solidarności, zwłaszcza europejskiej, która jest zbiorem gwarancji dla nas wszystkich przed zapędami autorytarnych przywódców – powiedział, otwierając wystawę, Marek Weryszko.
-Chcemy odnaleźć ducha polskiej solidarności. Ta solidarność pozwalała w dawnej wielokulturowej Polsce obchodzić święta religijne swoich sąsiadów. Czy w Polsce jest jeszcze ten duch, czy zgubiliśmy go zastraszeni przez nacjonalistów I fanatyków religijnych? Uważam, że tej solidarności jest mało, ale wciąż jest. Na przykład na granicy, gdzie ludzie nawet pod groźbą więzienia pomagają innym ludziom i nie pozwalają im umrzeć.Ta solidarność jest w ludziach, którzy przejdą po ulicach Polski pod hasłem “Ani jednej więcej”. Widzę tę solidarność wreszcie wśród młodych ludzi protestujących na szczycie COP26 – mówiła posłanka Urszula Zielińska.
Politycy Zielonych stwierdzili również, że dobrym przykładem europejskiej solidarności może być zablokowanie gazociągu Nord Stream II i odejście od paliw kopalnych. – To, co dzieje się z cenami energii, pokazuje, jak Europa jest manipulowana przez putinowską Rosję. Ceny energii rosną właśnie dlatego, ż jesteśmy uzależnieni od rosyjskich surowców, węgla i gazu. Jako europejscy, polscy i niemieccy Zieloni zdecydowanie się sprzeciwiamy kolejnemu projektowi służącemu uzależnieniu Europy od rosyjskich surowców – dodała Zielińska.
Marek Weryszko wymienił powody, dla których Nord Stream II zaszkodzi bezpieczeństwu Europy. – Szef niemieckich Zielonych Robert Habeck powiedział, że Niemcy są w praktyce uzależnione od rosyjskiego gazu. Jeśli NS2 zacznie działać, problem się pogłębi. Wykonanie gazociągu jest ponadto niezgodne z prawem unijnym, które mówi, że dostawca surowców nie może jednocześnie kontrolować infrastruktury. Tylko Zieloni mają odwagę, aby mówić o szkodliwości Nord Stream II dla bezpieczeństwa Europy. Dlatego podpisaliśmy z Zielonymi z innych krajów basenu Morza Bałtyckiego, w tym z Niemiec, apel do Komisji Europejskiej o zatrzymanie tego projektu i apelujemy do niemieckiego rządu o zablokowanie tej szkodliwej inwestycji.
Jak powiedziała posłanka Zielińska, celem pracy nad Zielonym Ładem jest stworzenie planu rządzenia po pandemii COVID-19, tak, żeby Polska i Unia Europejska mogły wyjść obronną ręką z kolejnych kryzysów, z katastrofą klimatyczną na czele. Trzy najważniejsze punkty programowe to:
- zielona gospodarka: oparcie polskiej gospodarki na zielonych innowacjach i zwiększenie jej konkurencyjności na świecie;
- zielone społeczeństwo: oparte na równości i solidarności ludzkiej oraz zapewnieniu godnych warunków pracy w sektorach niezbędnych do funkcjonowania społeczeństwa, takich jak oświata i opieka zdrowotna
- zielona transformacja: odejście od wykorzystywania rosyjskiego węgla i gazu na rzecz polskiej, niskoemisyjnej i tańszej energii z odnawialnych źródeł.
Więcej na temat europejskiej solidarności Zieloni będą mówić na debacie, która odbędzie się o 17:00 w Dworku Sierakowskich. W debacie wezmą udział: posłanka Urszula Zielińska, prawnik i przewodniczący sądu koleżeńskiego Zielonych Michał Tomczak, a także działacze i działaczki organizacji prodemokratycznych z Trójmiasta: Ewa Topór-Nawarecka, Sława Rafalak oraz Przemek Janas.