230717_ZUZA_ZIELONI_0757_a

URSZULA ZIELIŃSKA

Kiedy w 2017 roku, po wielu latach pracy na managerskich stanowiskach w dużych międzynarodowych firmach, Urszula Zielińska wróciła z Wielkiej Brytanii do Polski, jej znajomi pukali się głowę. “Akurat teraz? Za PiS’u? Po co?” - słyszała.
Mimo to Zielińska postanowiła porzucić wygodne życie ekspatki najpierw po to, by bronić Puszczy Białowieskiej przed szaleńczą polityką ministra Jana Szyszki, a w kolejnych latach Polek przed okrutnymi zmianami prawa wprowadzającymi faktyczny zakaz aborcji.
Uliczne protesty, leśne blokady i pisanie petycji Zielińska zamieniła na pracę w sejmie, gdzie od 3 lat, składając poprawki do rządowych ustaw, zadając ministrom niewygodne pytania z trybuny sejmowej czy otwierając w Białowieży biuro poselskie, służące mieszkańcom i aktywistom/ aktywistkom jako ostoja przed podczas kryzysu na granicy z Białorusią .
Urszula Zielińska to tytanka pracy, która nigdy nie odmawia pomocy osobom czy zwierzakom w potrzebie. Ukończyła zarządzanie i marketing w Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. Mieszkała i pracowała m.in. w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Aktywnie uczestniczyła w protestach przeciwko wycince Puszczy Białowieskiej, angażowała się w projekt Ratujmy Kobiety. Brała udział w protestach w obronie niezależności i niezawisłości sądów. Jest autorką programu pt. Polska bez smogu, postulowanego przez Partię Zielonych.
W sejmie zasiada w komisjach: gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej; oraz ds. energii i skarbu państwa, Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, której to komisji jest wiceprzewodniczącą. Praca posłanki niemal jej nie zmieniła. Nadal spotkać ją można na Strajkach Klimatycznych, na komisariatach policji podczas interwencji w obronie bezprawnie przetrzymywanych protestujących czy na granicy z Ukrainą gdzie jak mówi “spełnia swój obywatelski obowiązek.”