ZIELONA INICJATYWA W NAUCE I W INNOWACJACH
Chcę zaproponować Radzie Krajowej powołanie Rady Programowej ds. Innowacji i Nauki. Europa, Polska i Zieloni potrzebujemy stworzenie strategii nie tylko w kwestii obronności i bezpieczeństwa, ale także konkurencyjności gospodarczej. Silna gospodarka jest jednym z tych czynników, które mogą pozwolić Polsce i Europie działać odstraszająco na zewnętrzne zagrożenia. Jednocześnie to innowacyjność może stać platformą wdrażania zielonych rozwiązań, jednocześnie optymalnych ekonomicznie.
Podstawą konkurencyjności gospodarczej oraz przewag w zakresie obronności stają się wiedza i informacje. Innowacyjność i gospodarka oparta na wiedzy są fundamentami długofalowego rozwoju i wzrostu PKB. Koncepcja zrównoważonego rozwoju, będąca jednym z naszych zielonych filarów, wymaga, abyśmy jako Zieloni zaproponować model innowacji respektujący równowagę środowiska, społeczeństwa i gospodarki w modelu nie zmniejszającym konkurencyjności ekonomicznej. Kluczowym dla osiągnięcia tego celu staje się wiedza, której źródłem może i powinien być system nauki i szkolnictwa wyższego. System ten uczestniczy nie tylko w transferze innowacji do gospodarki, jest również czynnikiem kształtującym rynek pracy, oraz zasób eksperckiego i analitycznego know-how dla gospodarki i administracji.
Z tych względów chciałbym, aby Zieloni stali się inicjatorami merytorycznej dyskusji o systemu nauki, szkolnictwa wyższego, transferu technologii i innowacjach gospodarczych, środowiskowych i społecznych.
Jeżeli interesujesz się nauką, nowymi technologiami, innowacjami na poziomie przedsiębiorstw, instytucji publicznych lub NGOs, czy szeroko rozumianą branżą IT, zapraszam do współtworzenia naszej zielonej platformy innowacyjności.
Proponowanymi przeze mnie założeniami Rady Nauki i Innowacji są:
• Spotkania z polskimi innowatorami i naukowcami
• Wycieczki do ośrodków naukowych, rozwoju innowacji oraz ośrodków popularyzacji nauki
• Opracowanie treści programowych w ramach kompetencji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Przemysłu oraz Ministerstwa Cyfryzacji.
• Udział w konsultacjach procesów legislacyjnych w obszarze nauki, szkolnictwa wyższego i innowacji
• Udział w wydarzeniach dotyczących polityki naukowej i innowacyjności
• Organizacji spotkań eksperckich w opisanych obszarach
• Wspieranie Zarządu, Rady Krajowej, innych Rad Programowych i struktur lokalnych w opisywanych zagadnieniach
Osoby zainteresowane zapraszam do działania i kontaktu.
Tomek Hutsch – 726 051 646 oraz t.hutsch@yahoo.com