STANOWISKO RADY KRAJOWEJ ZIELONYCH Z DNIA 25 WRZEŚNIA W SPRAWIE OCHRONY GATUNKOWEJ WILKA
25.09.2024
20 grudnia 2023 r. Komisja Europejska złożyła wniosek o przyjęcie przez Radę UE stanowiska w imieniu Unii Europejskiej domagającego się obniżenia statusu ochronnego wilka w ramach Konwencji Berneńskiej z gatunku ściśle chronionego, do kategorii gatunków, wobec których dopuszcza się zabijanie poza okresami ochronnymi. Prezes Europejskiej Federacji Łowiectwa zapowiada, że będzie to pierwsze zwycięstwo w łowieckiej kampanii, a kolejnym jej celem będzie obniżenie statusu ochronnego rysia i niedźwiedzia.
Jednocześnie środowiska rolników i myśliwych, wspierane przez posłów opozycji, zintensyfikowały wysiłki w celu obniżenia statusu ochronnego wilka w Polsce. Zwolennicy takiego rozwiązania pojawiają się licznie na posiedzeniach komisji sejmowych (Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Rolnictwa i Rozwoju Wsi) strasząc wilkami i wyolbrzymiając skalę konfliktów rolników z tym gatunkiem, szerząc antynaukowe teorie nt. rzekomego zagrożenia ze strony wilka dla życia człowieka.
Polska, podczas ratyfikacji Konwencji Berneńskiej, zgłosiła w trybie art. 22 tej Konwencji zastrzeżenie co do tego gatunku, skutkiem czego może on zostać objęty statusem ochrony innym niż przewidziany w Konwencji, tj. np. ochroną gatunkową częściową, dopuszczającą zabijanie tych zwierząt poza okresami ochronnymi.
Jako Zieloni opowiadamy się za utrzymaniem statusu ochronnego wilka jako gatunku ściśle chronionego. Przypominamy rolnikom i myśliwym, że aktualnie na podstawie przepisów krajowych istnieje możliwość wydawania indywidualnych derogacji od zakazów, a rolnicy mają prawo do uzyskiwania odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki i dopłat do środków prewencyjnych. Mechanizmy te są całkowicie wystarczające do zarządzania ewentualnymi sytuacjami konfliktowymi przy jednoczesnym utrzymaniu ochrony tego ważnego dla ekosystemów leśnych gatunku.
Oficjalne powody rewizji statusu ochronnego wilka podawane, takie jak koncentracja watah wilków w niektórych regionach Europy, co stanowić ma zagrożenie dla zwierząt gospodarskich i ludzi, nie znajdują oparcia w danych statystycznych ani badaniach naukowych. Pomysł obniżenia statusu ochronnego z oficjalnie wskazywanych powodów uważamy za bardzo niebezpieczny nie tylko dla wilka, ale także dla wielu innych gatunków, zarówno zwierząt jak i roślin, których istnienie jest ściśle związane z tym drapieżnikiem.
Jako Zieloni uważamy, że obniżenie statusu ochronnego wilka stoi w sprzeczności ze zobowiązaniami przyjętymi przez państwa członkowskie UE w ramach Prawa Odbudowy Przyrody (ang. Nature Restoration Law).
Polska i cała Unia Europejska powinny zintensyfikować wysiłki w celu wzmocnienia ochrony tego gatunku, gdyż w wielu regionach Europy stan populacji wilka jest nadal niezadowalający. UE powinna przeznaczyć więcej środków na programy edukacyjne oraz kontynuować wsparcie finansowe dla rolników na wdrożenie niezbędnych zabezpieczeń w gospodarstwach, na czym skorzystaliby również polscy rolnicy.
Przez ostatnich 8 lat byliśmy świadkami systemowej dewastacji przyrody i demontażu prawa środowiskowego w naszym kraju. Liczymy na to, że cały polski rząd, w skład którego wchodzą Zieloni, w ślad za stanowiskiem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, opowie się zdecydowanie za kontynuacją ścisłej ochrony tak cennego dla bioróżnorodności naturalnego drapieżnika jakim jest wilk.
Dla nas Zielonych to powód do dumy, że dzięki wprowadzeniu ochrony ścisłej wilka na terenie całego kraju (1998 rok), udało się przywrócić stabilną populację tego ogromnie cennego dla przyrody, ekosystemów i bioróżnorodności gatunku.
Jako Zieloni stoimy na stanowisku, że Polska powinna zagłosować przeciwko przyjęciu propozycji Komisji Europejskiej.