OSOBY KANDYDUJĄCE DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO Z REKOMENDACJI ZIELONYCH

Joanna Kamińska, okręg 4, miejsce 4
joannakaminska.eu
[m. st. Warszawa, powiaty: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni, wołomiński, zagranica oraz statki]

Joanna Kamińska od ponad 15 lat zajmuje się w Unii Europejskiej tematem bezpieczeństwa i obronności. Jako ekspertka, doradczyni, mediatorka ds. zagranicznych i bezpieczeństwa w Parlamencie Europejskim skupia się na temacie Ukrainy, Rosji i Europy Środkowo-Wschodniej.

Obecnie jako doradczyni w zespole mediacyjnym Parlamentu Europejskiego gdzie wspiera Radę Najwyższą Ukrainy w reformowaniu procesów i procedur parlamentarnych. Praca ta obejmuje zarówno wsparcie dla organów politycznych i administracji, jak i ułatwianie dialogu między frakcjami politycznymi w Radzie. W latach 2019-2022 była doradczynią przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Marii Sassoliego w sprawach zagranicznych, w szczególności w zakresie polityki wschodniej, Partnerstwa Wschodniego, Ukrainy, Rosji, strategii nordyckich, arktycznych i bałtyckich, a także bezpieczeństwa i obrony. Przed doradzaniem prezydentowi była doradczynią ds. polityki zagranicznej w Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego.

Joanna Kamińska posiada tytuł doktora Uniwersytetu Londyńskiego, Royal Holloway College (gdzie była stypendystką Chevening Scholarship) i jest autorką wielu publikacji na temat polityki zagranicznej i kwestii wschodniego sąsiedztwa. Jej ostatnia książka wydana przez Palgrave Macmillan nosi tytuł Poland and the EU Enlargement: Polityka zagraniczna w okresie transformacji.

Od 2018 roku jest również członkinią rady miejskiej w gminie (Etterbeek), Bruksela z ramienia belgijskiej partii Zielonych Ecolo.

Prywatnie jej pasją jest malarstwo. Miała okazję wystawiać swoje prace w Brukseli, Londynie oraz Parmie.


Józef Podyma, okręg 9, miejsce 9
[województwo podkarpackie]

W wyborach do Parlamentu Europejskiego startuje z ramienia Partii Zieloni. Absolwent Politechniki Lubelskiej, inżynier mechanik, zawodowo urzędnik administracji rządowej. Wspiera ideę szerokiej współpracy państw europejskich, dalszej ich integracji w celu utworzenia Europy wielu narodów, ściśle ze sobą powiązanych m. in. wspólną walutą i polityką obronną (stworzenie jednej armii).

Popiera legalizację marihuany rekreacyjnej na tzw. własny użytek do 22% THC.

Ze względu na odniesiony w pracy wypadek jest osobą z niepełnosprawnością, nieobce są mu problemy tej grupy społecznej związane z wykluczeniem zawodowym, dlatego postuluje o zwiększenie wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnością z 6 do 8 %.

Zwolennik renaturyzacji, tworzenia rozlewisk oraz zaprzestania betonowania i rynnowania rzek, a także zakazania Lasom Państwowym osuszania bagien i mokradeł w celu intensyfikacji upraw drzew. Lokalnie aktywnie działa na rzecz utworzenia Turnickiego Parku Narodowego, propaguje powiększenie obszaru istniejących parków narodowych i tworzenie nowych - docelowo na poziomie ok. 5% powierzchni Unii Europejskiej.

Członek i działacz NSZZ Solidarność w Wodach Polskich, z którymi obecnie walczy w sądzie pracy.

Prywatnie mąż i ojciec trzech synów, fan majsterkowania i zdrowego stylu życia. Czas wolny stara się spędzać aktywnie, jego motto to "dzień bez roweru to dzień stracony”, spokój odnajduje wędrując po bieszczadzkich szlakach.



Piotr Drzewiecki
, okręg 12, miejsce 7
[województwo dolnośląskie i województwo opolskie]

Fizyk atmosfery, lat 49, od niemal dwudziestu lat zawodowo zajmujący się prognozowaniem pogody, jakością powietrza i antropogeniczną zmianą klimatu.
W przeszłości rozwijał numeryczne modele prognoz pogody, aktualnie zajmuje się prezentacją treści naukowych w serwisach internetowych.

Współtworzył najważniejsze serwisy poświęcone atmosferze w Polsce dla Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz dla Instytutu Ochrony Środowiska, w którym aktualnie pracuje w Zakładzie Modelowania Atmosfery i Klimatu.

Oprócz pracy naukowej działał również jako międzynarodowy przewodnik górski. Pracując na najwyższych szczytach alpejskich, widział znikające lodowce i przekształconą przemysłem turystycznym przyrodę, co uwrażliwiło go na potrzebę zrównoważenia rozwoju.

Angażuje się na poziomie najbardziej podstawowym w prośrodowiskowe inicjatywy lokalne, takie jak kolektywne zbiórki śmieci Trash Hero we Wrocławiu, bo wie że to skuteczny sposób promowania idei szacunku dla przyrody, której jako ludzkość jesteśmy częścią.

Kandyduje w wyborach do Parlamentu Europejskiego bo uniwersalnie słuszne wartości i przekaz Zielonych polskich i europejskich są tożsame z jego przekonaniami oraz po to aby zadbać o polepszenie jakości powietrza, m.in. poprzez wprowadzenie w Unii Europejskiej obowiązkowego i darmowego świadectwa jakości powietrza w obrocie nieruchomościami.

W związku z tym, że współpracuje na co dzień ze środowiskiem naukowym, ma jego wsparcie, co gwarantuje mu zapewnienie wysokiego poziomu kompetencji merytorycznych.

Biegle posługuje się 4 językami obcymi: francuskim, angielskim, niemieckim i hiszpańskim.

Więcej: https://zieloni.wroclaw.pl/piotr-drzewiecki/


Grażyna Kulik, okręg 11, miejsce 8
[województwo śląskie]

FacebookInstagram

Pracuje jako księgowa w branży energetycznej.

W 2018 roku wstąpiła do Zielonych.

W 2019 kandydowała bez powodzenia do Parlamentu Europejskiego.

Od 2020 przewodnicząca koła Zieloni Katowice obejmującego zasięgiem całe województwo śląskie.

W latach 2021-2022 była współprzewodniczącą Komisji Rewizyjnej Partii Zieloni. W 2024 uzyskała mandat radnej Rady Krajowej.

Jest autorką stanowiska Partii Zieloni na temat uznania gwary śląskiej za oficjalny język regionalny.

Współautorka Raportu Oceny Oddziaływania na Środowisko, w którym koła wrocławskie, krakowskie i katowickie złożyły swój protest przeciwko budowie Obwodnicy Klucze.

Była wolontariuszką w czasie akcji pomocowej dla ukraińskich dzieci.

Współorganizowała Marsze Równości w Katowicach oraz Marsze Strajku Kobiet w Piekarach Śląskich.

Działaczka społeczna, partyjna i związkowa.

Jej założenia:
-sprawiedliwa transformacja energetyczna
-edukacja ekologiczna
-walka z ubóstwem i ochrona praw człowieka
-polityka społeczna i socjalna


Jacek Witka, okręg 10, miejsce 9
[województwo małopolskie i świętokrzyskie]

Jacek Witka, lat 47, żonaty – żona Anna. Urodził się w Wałbrzychu. Mieszka w Kielcach. Ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. C.K Norwida w Kielcach. Studiował m. in. historię, ekonomię i administrację publiczną. Jest absolwentem Szkoły Liderów Organizacji Pozarządowych w Warszawie.

Ze światem polityki związał się w 2005 roku, współorganizował prace kampanii wyborczej kandydatki do Sejmu z SLD. W późniejszym okresie związał się z PSL-em. Był współzałożycielem Koła Gminnego PSL w Daleszycach. Wybrany został na członka zarządu, sekretarza Koła. W 2022 roku został członkiem Zielonych.

Pasjonuje się literaturą polską, historią, filozofią i sportem, szczególnie piłką nożną, piłką ręczną i żużlem. Ponadto interesuje się Prawem Konstytucyjnym, Prawem Administracyjnym, Prawem Cywilnym. Dobra znajomość języka francuskiego w mowie i piśmie. Startował w 2023 roku do Sejmu, a w roku 2024 w wyborach samorządowych był kandydatem do sejmiku województwa świętokrzyskiego.

Na co dzień pracuje jako specjalista od funduszy europejskich.