Małgorzata Tracz - portret

MAŁGORZATA TRACZ

Wiele i wielu Zielonych nie pamięta naszej partii bez Gosi. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ pełniła ona funkcję Współprzewodniczącej w sumie aż cztery razy! Po raz pierwszy wzięła stery w swoje ręce w trudnym wyborczym 2015 roku – wówczas razem z nią partii przewodniczył Adam Ostolski. W tym samym roku Gosia uzyskała świetny wynik wyborczy, zdobywając ponad 14,5 tysiąca głosów mieszkanek i mieszkańców swojego okręgu. Jako Przewodnicząca partii, razem z ówczesnym Przewodniczącym – Markiem Kossakowskim, wynegocjowała dobre warunki dla Zielonych i dzięki temu wystartowaliśmy w 2019 roku jako Koalicja Obywatelska razem z Platformą Obywatelską, Nowoczesną i Inicjatywą Polską, wprowadzając troje Zielonych posłów do Sejmu. Sama Gosia w tym samym roku niemal dwukrotnie poprawiła swój wynik wyborczy z 2015 roku, zdobywając jeden z pierwszych zielonych mandatów poselskich w historii partii.

Małgorzata ma świetną opinię wśród działaczy i działaczek wielu organizacji pozarządowych. Współpracowała z NGOsami między innymi przy okazji projektu ustawy o zakazie hodowli na futra (projekt współtworzony był przez Fundację Viva i Stowarzyszenie Otwarte Klatki), jak i przy planie naprawczym do słynnego Lex Ardanowski (ten projekt Gosia stworzyła we współpracy z Niech Żyją, Pracownią na Rzecz Wszystkich Istot oraz z mecenaską Karoliną Kuszlewicz). Gosia – wraz z Zielonymi i klubem Koalicji Obywatelskiej – złożyła projekt ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, który zakładał dwie główne zmiany: zniesienie tzw. zasady 10H i przedłużenie preferencyjnych zasad dla prosumentach, którzy zamontowali fotowoltaikę do 2024 roku. Gosia angażuje się także w obronę praw kobiet – jest aktywną działaczką Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet. Nie było też prokobiecego protestu czy zbiórki podpisów, w której by nie uczestniczyła – zbierała podpisy przy obydwu projektach obywatelskich legalizujących aborcję (Ratujmy Kobiety oraz Legalna Aborcja Bez Kompromisów). Nie można też zapomnieć o nieustępliwych działaniach Gosi przy okazji katastrofy ekologicznej na Odrze. (we współpracy z rodzimym wrocławskim kołem Zielonych oraz aktywistami). Wielokrotnie interweniowała w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także w Ministerstwie Sprawiedliwości i Prokuraturze Krajowej. Wiele osób docenia jej wysiłki w sprawie Odry, nazywając ją „Panią Odrą”.

Jest członkinią Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, a od lipca 2022 roku zasiada także w zarządzie European Green Party.